Siyasal propaganda aracı olarak sosyal medyanın oy verme üzerindeki etkileri
The impacts of social media as a tool of political propaganda on voting behavior
  1. Tez No: 691433
  2. Yazar: NESLİHAN ÖZKAN DAVAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL MUTİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Modern dünyada iletişim siyasal ve toplumsal hayatta oynadığı hayati rol itibariyle son derece önemlidir. Teknolojik gelişmelerle birlikte siyasal iletişim kanalları da değişime uğramıştır. Geleneksel medya araçlarının yerini karşılıklı etkileşime dayanan internet almıştır. Bu çalışmanın amacı, siyasal aktörlerin siyasal propagandasını gerçekleştirirken kitlelere ulaşmada kullandığı yöntem ve tekniklerden hareketle, oy verme davranışı üzerindeki etkileri çözümlenmeye çalışılmıştır. Kitle iletişim araçlarının etkileri ile ilgili ortaya atılan, seçmen davranışını etkilemesi açısından“gündem belirleme”ve“suskunluk sarmalı”kuramlarından hareketle çalışmanın hipotezi açıklanmaya çalışılmıştır. Bu araştırmada, literatürde yer alan sosyal medyanın seçmen davranışı üzerindeki etkilerinin incelendiği araştırmalardan hareketle, nitel araştırmalarda bir veri analizi tekniği olarak betimsel analiz ile incelenmiştir. Bu incelemede 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimi'ndeki adayların Twitter kullanma örnek olayı üzerinden yapılan analiz sonucunda araştırmanın bulguları doğrultusunda sosyal medyanın etki alanının düşünülenden çok daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Sosyal medya kullanımı açısından adayların söylemlerinin yani gündemlerini oluşturmada öne çıkardıkları kavramlar seçimdeki etkileşimi değiştirebileceği kanısına varılmıştır. Cumhurbaşkanı adaylarının Twitter kullanımında, takipçi sayıları, takipçi sayısı artış oranları ve içerik analizinde bulunularak her bir adayın karşılaştırmalı bir şekilde sosyal medya stratejisi analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the modern world, communication is highly significant in terms of the vital role it plays in political and social life.Along with technological developments, political communication channels have also changed.The internet, which is based on mutual interaction, has taken the place of traditional media tools. The aim of this study is to analyze the effects on voting behavior, based on the methods and techniques used by political actors to reach the masses while carrying out their political propaganda.The hypothesis of the study has been tried to be explained based on the theories of“agenda setting”and“spiral of silence”in terms of the effects of the mass media on the voter behavior. In this study, depending on the studies in the literature examining the effects of social media on voter behavior, descriptive analysis was used as a data analysis technique in qualitative research.In this review, as a result of the analysis made on the sample case of using Twitter by the candidates in the 24 June 2018 Presidential Election, it has been observed that the impact of social media is much higher than expected in line with the findings of the research. In terms of social media use, it has been concluded that the expressions of the candidates, nominately the concepts that they highlight in creating their agenda, can change the interaction in the election.In the use of Twitter by Presidential Candidates; the social media strategy of each candidate was analyzed comparatively by analyzing the number of followers, the increase in the number of followers and the content analysis.