A study on the box size and orientation effects on direct and interface shear tests
Direkt ve arayüz kesme testlerinde kutu boyutu ve oryantasyon etkileri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 691469
  2. Yazar: SUAD MERT GÜMÜŞALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÖKHAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Büyük boyutlu büyük deplasmanlı kesme cihazı yaklaşık on yıldır Boğaziçi Üniversitesi'nde geliştirilmektedir. Üst kutu hareketi, üç kat daha büyük alt kesme kutusu ve normal yükler için raylar üzerinde kayan pnömatik kaslar cihazın özgün kısımlarıdır. Üst kutu hareketi çok işlevli kullanım için gereklidir: model kazık tesleri, eğik düzlem testleri, rezidüel kesme dayanım testleri. Üst kutu hareketi yüksek deplasmanlardaki kesme deneylerinde düşük içsel sürtünme açılarıyla sonuçlanan toprak kaybına sebebiyet vermiştir. Bu çalışmanın konusu karşılaşılmış olan bu problemi farklı metodolojiler kullanarak çözümlemektir. İlk set deneyler literatürde raporlandığından çok daha düşük φ değerleri ile sonuçlanmıştır. Düşük değerlerin yanı sıra, normal stres kaybı, yük plakası rotasyonu ve üst kutu önünde bir kabarma davranışı gözlenmiştir. İkinci set deneyler alt kutunun üç eşit kompartımana bölünmesi ile gerçekleştirilmiştir. Lakin, elde edilen ölçümler hala neticesizdi. Üçüncü set deneyler alt kutuyu daha sağlam yapabilmek adına bir metal plaka ve ahşap takoz ile bölümlendirilerek yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar direkt kesme deneylerinden ve literatürden alınan sonuçlarla tutarlıydı. Arayüz kesme deneyleri herhangi bir problem gözlenmemiştir. Cihazlar arasında boyut etkisi gözlemlenmiştir. Üst kutu hareketine bağlı problemin çözümü test edilen sistemin çok yönlülüğünü kanıtlamıştır. Planlanan deneysel program pandemi kısıtlamaları nedeniyle tamamlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
The large size large displacement shearing device has been under development nearly for the last decade at Bogazici University. Upper box movement, three times larger lower shear box size and pneumatic muscles sliding on rails for normal loading are the unique parts of the device. Upper box movement is essential for multipurpose use: model pile tests, inclined plane tests, residual shear strength tests. The movement of the upper box caused soil loss at large displacements, during direct shear testing, resulting of very low internal friction angles. The objective of this study was to solve this problem using different methodologies. First set of experiments resulted much lower φ values than those reported in the literature. Besides these low values, normal stress loss, loading platen rotation and a dilation in front of the upper shear box were observed. The second set of experiments was performed after the partitioning of the lower shear box into three equal compartments. However the obtained measurements were still inconclusive. The third set of experiments was performed by partioning the lower box with one metal platen and a wooden wedge to increase the rigidty of the system. The obtained results were consistent with the direct shear test and the values reported in the literature. The interface shear strength experiments did not show any problem. The size effect between the devices were observed. The solution of the problem related to upper box movement ensured the versatility of the testing system. The planned experimental program could not be finished due to the pandemic restrictions.