Aşağıgüçlü Göleti (Artova -Tokat)'nin su kalitesi değerlendirilmesi
Evaluation of water quality of Asagigüçlu Pond (Artova-Tokat)
- Tez No: 691470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada; Tokat ilinde bulunan Artova Aşağıgüçlü Göleti'nin Şubat 2017- Ocak 2018 tarihleri arasında bazı fiziksel ve kimyasal su parametreleri ölçülmüştür. Bu ölçümler, Artova Aşağıgüçlü Göleti'ni temsil eden dört istasyonda yapılmıştır. Bu istasyonlar Artova Aşağıgüçlü Göleti'ne Karasu Deresi'nin giriş kısmı (göletin güneyi), göletin doğu kısmı, göletin batı kısmı ve göletin kuzey kısmı noktası olarak seçilmiştir. Çalışma süresince, belirlenen bu dört istasyondan ayda bir su numuneleri alınmış ve elde edilen on iki aylık ortalama değerler (genel ortalama, standart sapma, mevsimsel ortalama) incelenmiştir. Bu dört istasyonda alınan su örneklerinde su kalitesini belirlemek amacıyla çözünmüş oksijen (mg/L), tuzluluk (‰), pH, sıcaklık (°C), elektriksel iletkenlik, askıda katı madde (mg/L), kimyasal oksijen ihtiyacı (mg/L), biyolojik oksijen ihtiyacı (mg/L), klorür (mg/L), fosfat (mg/L), sülfat (mg/L), sülfit (mg/L), sodyum (mg/L), potasyum (mg/L), toplam sertlik (mg/L), toplam alkanite (mg/L), magnezyum (mg/L), kalsiyum (mg/L), nitrit (mg/L), nitrat (mg/L), amonyum tuzu (mg/L), demir (mg/L), kurşun (µg/L), bakır (µg/L), kadmiyum (µg/L), Civa (µg/L), nikel (µg/L), çinko (mg/L) olmak üzere 28 adet fiziko-kimyasal parametrenin analizleri yapılmıştır. Elde edilen yıllık ortalama fizikokimyasal parametre verileri mevsimler arasında istatistiksel olarak karşılaştırılmış, ΙΙΙ sınıf kaliteli su kalitesine sahip olduğu tespit edilmiş olup, önemli bir kirlilik problemi olmadığı anlaşılmaktadır. Ayrıca mevcut su kalitesi durumu alabalık gibi soğuk su türlerinin yetiştiriciliği için uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study; Nova Aşağıg in Tokat, sample in February 2018, sample in triple Lake- sample in January 2018. These measurements were made at four stations representing Artova Aşağıgüçlü Pond. These stations have been completed as the target of the entrance part of Karasu Stream (south of the meat), the eastern part of the pond, the western part of the pond and the northern part of the pond to Artova Aşağıgüçlü Pond. Study, standard deviation, seasonal mean monthly water samples taken and two monthly mean values (overall mean, standard deviation, seasonal mean). In the water samples used in these four models, a human lightning (mgL), salinity (‰), pH, temperature (°), electrical conductivity, suspended solids (mg/L), plastic material (mg/L), millet (mg/L), sulfate (mg/L), phosphate (mg/L), sulfate (mg/L), sulfite (mg/L), sodium (mg/L), potassium (mg/L), total content (mg/L), total alkanide (mg/L), social (mgL), calcium (mg/L), nitrite (mg/L), nitrate (mg/L), ammonium (mg/L), iron (mg /L), lead (µg/L), copper (µg/L), cadmium (µg/L), mercury (µg/L), nickel (µg/L), zinc (mg /L) -Chemical parameter analyzes were made. The world-wide dimensions obtained are used as being of class ΙΙΙ quality when compared between physical parameters as between choices, and there are no major issues. Also available water quality is suitable for cold water such as trout.