Borago officinalis (Hodan) yaprağı özütünün balık yağı oksidasyonu üzerine koruyucu etkisi
Antioxidant effect of borage officinalis leaf extract on fish oil oxidation
- Tez No: 691486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN SABRİ KESBİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Su Ürünleri, Forestry and Forest Engineering, Aquatic Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım ve Tabii Bitki Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yapılan çalışma halk arasında hodan ya da ıspıt adıyla bilinen Borago officinalis bitkisi yapraklarından elde edilen uçucu özütün (HUY) uçucu bileşenlerini belirlemek ve balık yağı termal oksidasyonu sırasında antioksidan etkisini ölçmektir. Bu maksatla hodan bitkisi mevsiminde (Haziran 2020) Kastamonu semt pazarından satın alınmış ve literatürde bildirilen yöntemlerle uçucu özüt madde elde edilmiştir. Elde edilen ürünün uçucu bileşenlerini tespit etmek için gaz kromotografisi, kütle spektrometresinde analiz edilmiş, analiz neticesinde elde edilen kromotogram W9N11 kütüphanesiyle karşılaştırılmıştır. Uçucu bileşen analizi neticesinde elde edilen ürünün uçucu bileşenlerinin %96,81'i karakterize edilebilmiştir. Yapılan analiz neticesinde ürünün majör bileşenleri %28,59 konsantrasyonla Benzeneacetaldehyde ve %13,60 konsantrasyonla Linalool olmuştur. Ürün ile yapılan 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH) analizi neticesinde antioksidan etkiliğinin varlığıtespit edilmiştir. Yapılan analiz neticesinde % 50 inhibitör konsantrasyonu değeri (IC50) 7432,45 ppm olarak tespit edilmiştir. Ürünün balık yağı oksidasyonu üzerine koruyucu etkisini tespit etmek için balık yağına sırasıya %0 (HUY0), 0,1 (HUY0,1), 0,5 (HUY0,5), 1 (HUY1) ve 3 (HUY3) oranlarında HUY eklenmiş ve deney grupları 70 °C'de 24 saat boyunca sürekli havalandırma ile oksidasyona tabii tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim of the study was to determine the volatile components of the volatile extract (HUY) obtained from the leaves of the Borago officinalis plant, commonly known as hodan or ıspıt, and to measure its antioxidant effect during thermal oxidation of fish oil. These purposes were purchased from the Kastamonu local market during the borage plant season (June 2020) and volatile extract was obtained by methods reported in the literature. In order to detect the volatile components of the resulting product, gas chromatography was analyzed in mass spectrometry and the chromotogram obtained as a result of the analysis was compared with the W9N11 library. 96.81% of the product obtained by volatile component analysis was identified. As a result of the analysis, the main components of the product were Benzeneacetaldehyde with a concentration of 28.59% and Linalool with a concentration of 13.60%. As a result of 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH) analysis with the product, the presence of antioxidant effectiveness was confirmed. As a result of the analysis, 50% inhibitor concentration (IC50) was determined as 7432.45 ppm. In order to determine the protective effect of the product on fish oil oxidation, HUY was added to fish oil in 0% (HUY0), 0.1 (HUY0, 1), 0.5 (HUY0, 5), 1 (HUY1) and 3 (HUY3) ratios, and the experimental groups were continuously ventilated at 70 °C for 24 hours.