Mekanik boyun ağrısında nöromüsküler elektrik stimülasyonunun ağrı, yaşam kalitesi, uyku kalitesi, kinezyofobi ve boyun kas enduransı üzerindeki etkinliği
The effectiveness of neuromuscular electric stimulation on pain, quality of life, sleep quality, kinesophobia and neck pain endurance in mechani̇cal neck pain
- Tez No: 691503
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFEGÜL TAŞKIRAN, DOÇ. DR. EBRU KAYA MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Mekanik Boyun Ağrısında Nöromüsküler Elektrik Stimülasyonunun Ağrı, Yaşam Kalitesi, Uyku Kalitesi, Kinezyofobi ve Boyun Kas Enduransı Üzerindeki Etkinliği. İstanbul Aydın Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Yüksek Lisans Tezi. İstanbul 2021. Çalışmamızın amacı, mekanik boyun ağrısında nöromüsküler elektrik stimülasyonunun ağrı, yaşam kalitesi, uyku kalitesi, kinezyofobi ve boyun kas enduransı üzerindeki etkinliğini belirlemektir. Mekanik boyun ağrısı tanısı almış 18-65 yaş arası 32 olgu çalışmaya dahil edildi. Olgular randomizasyon yöntemi ile Grup 1 (Pilates grubu) ve Grup 2 (NMES Grubu) olmak üzere 2'ye ayrıldı. Ağrı değerlendirmesi Görsel Ağrı Skalası (GAS) ile; Yaşam Kalitesi Sağlık Araştırması Kısa Formu (SF-36) ile; Uyku Kalitesi Pittsburg Uyku Kalte İndeksi (PUKİ) ile; Hareket Korkusu Tampa Kinezyofobi Skalası (TKS) ile; Boyun Özür Değerlendirmesi Boyun Özür Anketi (BÖA) ile; Eklem Hareket Açıklığı (EHA) cetvel yardımı ile; Endurans kronometre ile değerlendirildi. Bütün değerlendirmeler tedavi öncesi ve 8 haftalık tedaviden sonra yapıldı. Grup 1'e klinik pilates egzersizlerini içeren 5 egzersiz uygulandı. Grup 2'ye ise klinik pilates egzersizlersini yaparken alt trapez ve serratus anterior kaslarına nöromüsküler elektrik stimulasyonu uygulaması yapıldı. 'Paired Sample T Test' kullanılarak yapılan grup içi değerlendirmede, ağrı ve kas endurans değerlendirmelerinde, Grup 1 ve Grup 2'de GAS ve kas enduransında anlamlı iyileşme bulundu (p0,05). Bu çalışmanın sonucunda, mekanik boyun ağrısı olan bireylerde pilates egzersizlerinin etkinliği gösterilmekle birlikte pilates egzersizlerini nöromüsküler elektrik stimülasyonu ile birlikte yapmanın ağrı ve kas enduransı üzerinde daha etkili olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
The effectiveness of neuromuscular electric stimulation on pain, quality of life, sleep quality, kinesophobia and neck pain endurance in mechanical neck pain. Istanbul Aydın University, Institute of Graduate Education, Department of Physiotherapy and Rehabilitation. Postgraduate Thesis. İstanbul 2021. The aim of our study; was to determine the effectiveness of neuromuscular electric stimulation one pain, quality of life, sleep quality, kinesophobia and neck pain endurance in mechanical neck pain. Thirty two patients between 18-65 ages diagnosed with mechanical neck pain were included in the study. The patients were divided into two groups as ischemic pilates group (Group 1) and NMES group (Group 2) by randomization method. Pain assessment was performed using Visual Pain Scale (VAS); Quality of life assessment was performed using 36-Item Short Form Survey (SF-36); Sleep Quality assessment was performed using Pittsburg Sleep Quality Index (PUKİ); Fear of Movement assessment was performed using Tampa Kinesophobia Scale (TKS); Neck Disability assessment was performed using Neck Disability Questionnaire; ROM assessment was performed using a ruler and endurance was assessed using the stopwatch. All evaluations were evaluated before treatment and after 8 weeks of treatment. Five exercises including cliinical pilates exercises were applied to Group 1. While performing clinical pilates exercises in group 2, neuromuscular electric stimulation was applied to the lower trapezius and serratus anterior muscles. Intra group evaluation using by 'Paired Sample T Test' , there were significant improvement was found in Group 1 and Group 2 in VAS and muscle endurance (p 0,05). As a result of this study, although the effectiveness of pilates exercises was demonstrated in individuals with mechanical neck pain, it was found that performing pilates exercises together with neuromuscular electrical stimulation was more effective on pain and muscle endurance.