Geriatrik lokomotif fonksiyon ölçeği'nin Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Turkish validition and reliabilition study of geriatric locomotive function scale
- Tez No: 691502
 - Danışmanlar: PROF. DR. HANİFEGÜL TAŞKIRAN, DOÇ. DR. EBRU KAYA MUTLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma ile daha önce Seichi vd. (2012) tarafından oluşturulan Geriatrik Lokomotif Fonksiyon Ölçeği'nin (GLFS-25) Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılarak anketin Türkçe'ye adaptasyonu amaçlanmıştır. Olgular demografik değerlendirme formu ile değerlendirildi. GLFS-25 ölçeği Türkçe'ye çevrildi ve test-tekrar-test güvenilirliğini değerlendirmek için olgulara 5 gün ara ile tekrar uygulandı. İç tutarlılık için Cronbach alfa ve test-tekrar test güvenilirliğini hesaplamak için sınıf içi korelasyon katsayısı kullanıldı. Geçerliliği tahmin etmek için günlük yaşam aktiviteleri (GYA); Katz Temel GYA ölçeği, Lawton ve Brody Enstrumantal GYA ölçeği kullanıldı. Ek olarak olguların vizüel analog skala (VAS) ile ağrı, Geriatrik Depresyon Ölçeği ile depresyon düzeyleri değerlendirildi. Çalışmamızın sonucunda GLFS-25'in iç tutarlılığı mükemmeldi ve Cronbach alfa değeri 0.97 olarak belirlendi. Sınıf içi korelasyona göre test-tekrar test korelasyon katsayısı maddeler için 0.93 ile 0.97 arasında değişmekteydi. Anketin toplam skoru için test-tekrar test korelasyon oranı %98.8'idi. GLFS-25 yapısal geçerlilik için değerlendirilen Spearman korelasyon katsayısına göre Katz ve Lawton & Brody Enstrumantal GYA ölçekleri ile yüksek korelasyon gösterdi. (P = 0.001). Ek olarak bireylerin GLFS-25 değerleri, Vizüel Analog Skala (VAS) ve Geriatrik Depresyon Ölçeği değerleri ile yüksek korelasyon gösterdi. Bu çalışma ile GLFS-25'in Türkçe validasyon çalışması yapılmış olup bu ölçeğin Türk toplumunun yaşlı nüfusu için Lokomotif Sendrom taramasında güvenilir ve geçerli bir araç olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Previously with this study Seichi et al. (2012), the Turkish validity and reliability study of the Geriatric Locomotive Function Scale (GLFS-25) was conducted to adapt the questionnaire to Turkish. The cases were evaluated with the demographic evaluation form. The GLFS-25 scale was translated into Turkish and reapplied to the subjects with an interval of 5 days to evaluate the test-retest reliability. Cronbach alfa was used for internal consistency and intraclass correlation coefficient was used to calculate test-retest reliability. activities of daily living (ADL) to estimate validity; Katz Basic ADL scale, Lawton and Brody Instrumental ADL scale were used. In addition, the patients' pain levels were evaluated with the Visual Analog Scale (VAS) and their depression levels were evaluated with the Geriatric Depression Scale. As a result of our study, the internal consistency of the GLFS-25 was excellent and the Cronbach alfa value was determined as 0.97. The test-retest correlation coefficient for the items ranged from 0.93 to 0.97 according to the intraclass correlation. The test-retest correlation ratio for the total score of the questionnaire was 98.8%. GLFS-25 showed high correlation with Katz and Lawton & Brody Instrumental ADL scales according to Spearman correlation coefficient evaluated for construct validity. (P = 0.001). In addition, individuals' GLFS-25 values were highly correlated with the Visual Analog Scale (VAS) and Geriatric Depression Scale values. With this study, the Turkish validation study of GLFS 25 was conducted and it was shown that this scale is a reliable and valid tool in the screening of Locomotive Syndrome for the elderly population of the Turkish population.