Fen bilimleri öğretmen adaylarının öğretim oryantasyonları ve uygulamaları
Prospective science teachers' teaching orientations and practices
  1. Tez No: 691504
  2. Yazar: MUSTAFA AKARAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIK SALİHA KARAL EYÜBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma ile fen bilimleri öğretmen adaylarının Okul Deneyimi dersi kapsamında fen öğretimi oryantasyonlarının ve bu oryantasyonlarını Öğretmenlik Uygulaması dersinde ortaya koyma durumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. 'Belli bir sınıf seviyesindeki fen öğretimine ilişkin hedeflerle ilgili bilgi ve inançlar ile fen öğretimine ilişkin genel düşünce şekilleri' olarak tanımlanan oryantasyon PAB'ın merkezi bir bileşeni olarak görülmektedir. Özel durum çalışması ile yürütülen araştırmanın katılımcılarının bir devlet üniversitesinin Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim dalında öğrenim gören 6 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Mülakat, ders planı ve günlükler ve gözlemler veri toplama araçları olarak kullanılmış ve veriler tümdengelimli içerik analizi ile çözümlenmiştir. Bulgular adayların ağırlıklı olarak rehberlikle sorgulama, akademik hassasiyet ve etkinliğe dayalı öğretim, nadiren de kavramsal değişim ve proje tabanlı öğretim oryantasyonlarına sahip olduklarını gösterirken, didaktik, keşif ve sorgulama oryantasyonlarının olmadığını göstermiştir. Öğretim uygulamaları sırasında ağırlıklı olan rehberlikle sorgulama, akademik hassasiyet ve etkinliğe dayalı öğretim oryantasyonlarının sergilendiği görülmüştür. Öğretmen adayları öğretmen yetiştirme programında geliştirdikleri ve fen öğretim programının hedeflediği öğrenci merkezli oryantasyonları, bazı zorluklarla da olsa, uygulamaya koymuşlardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine prospective science teachers' orientations within the scope of Scholl Experience course and how they put their orientations into practice in Teaching Practice course. Orientation is seen as a central component of PCK, which is defined as 'knowledge and beliefs about the goals of science teaching at a certain grade level and the general ways of thinking on science teaching'. Participants of this research, which was carried out using the case study, are 6 prospective science teachers attending their last academic term in the teacher training program in a state university. Observations, interviews, lesson plans and journals were used as data collection tools and the data were analysed by using deductive analysis. The findings showed that the participants did not have discovery, didactic and inquiry orientations, while they possessed mainly academic rigor, guided inquiry, activity driven and rarely conceptual change and project based orientations. Prospective teachers displayed guided inquiry, academic rigor and activity driven orientations during teaching practices, too. It was concluded that science prospective teachers who developed student-centred orientations required by reformist curriculum were able to put them into practice, although with some difficulties.