Farklı yöntemlerle halitozis teşhisi konulan çocuklarda bazı tükürük parametrelerinin incelenmesi ve dil temizliği etkinliğinin araştırılması
Investigation of various saliva parameters and tongue cleaning effectiveness in children using different halitosis diagnosis methods
- Tez No: 691508
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL KARGÜL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı çocuklarda halitozis oluşumuna neden olan faktörlerin incelenmesi ve çocuklarda dil fırçası kullanımın halitozis üzerindeki etkisinin hem klinik hem de enzimatik yöntemle değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı Kliniği'ne başvuran 6-14 yaş arasındaki 103 çocuk çalışmaya dahil edildi. Çocukların sosyo-demografik bilgilerini içeren anket uygulandı. Çocukların DMFT/dft, Dil kaplama (WTCI) ve plak indeks (PI) değerleri kaydedildi. Organoleptik Skor (OLS) değerlendirmeleri yapıldı. Bu değerlendirmeler ışığında çocuklar halitozisli olanlar ve olmayanlar olarak 2 gruba ayrıldı. Halitozisli çocuklardan oluşan grubun 1 aylık dil fırçası kullanımı sonrasında tekrar tükürük örnekleri toplandı; tükürük ve klinik parametreleri tekrar değerlendirildi. β-galaktozidaz enzim tayini için ELISA kiti kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan toplam 103 çocuğun (54 kız (%52), 49 erkek (%48)) yaş ortalaması 9,9 ± 1,9 olarak saptandı. Halitozis organoleptik değerlendirme ile skorlandı. Halitosis 46 (%45) çocukta tesbit edilirken 57 (%55) olguda halitosis yoktu. Halitozisli ve halitozisi olmayan çocukların DMFT, dft, PI ve tükürük akış hızı değerleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı bulundu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Halitosis is a term used to describe the unpleasant odor of breath. In dentistry, the number of studies on halitosis in children and adolescents is much less than in adults. The aim our study, the examination of factors causing halitosis in children and to evaluate the effect of using a tongue brush on halitosis in children by clinical and enzymatic methods. Method: :A total of 103 children aged between 6-14 years, were included in this study. A questionnaire containing the socio-demographic information of the children was applied. DMFT/dft, plaque index and saliva flow rate were recorded. Halitosis evaluated using Organoleptic method and Winkel Tonque Coating Index (WTCI) were used for evaluation of halitosis. After 1 month of using a tongue brush, saliva samples were collected again in the group of children with halitosis; salivary and clinical parameters were re-evaluated. ELISA kit was used for β-galactosidase enzyme determination. Results: The mean age of 103 children (54 girls (52%) and 49 boys (48%) were 9.9 ± 1.9 years. Halitosis was scored by organoleptic assessment. While halitosis was detected in 46 (45%) children, there was no halitosis in 57 (55%) cases. There was no statistically significant difference for DMFT, dft, Plaque index and salivary flow rate values between children with and without halitosis (p>0.05).