Modification of PLA based plastics and nonwoven products made of them
- Tez No: 691512
- Danışmanlar: PROF. DR. LUTFIYE ALTAY, DR. TOMáš SEDLáčEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Science and Technology, Polymer Science and Technology, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzde artan plastik kullanımının neden olduğu zarar önemli bir konudur. Bu sebeple günümüzde plastik kullanımını azaltmak için çok fazla çalışma yapılmaktadır. Toplumda güncel bir konu olan polilaktik asitlerin nasıl kullanılacağını, özelliklerini ve süreçteki davranışlarını öğrenirsek daha çok alanda kullanabiliriz. Bu nedenle dokusuz polilaktik asit kumaşlar üzerinde çalışmıştır. Bu çalışmada 3 farklı PBAT'nin PLA ile etkileşimini ve nonwoven üretiminde kullanılan spunbond teknolojisinin proses kullanılabilirliği incelenmiştir. PLA ve 3 farklı PBAT farklı oranlarda ekstrüde edildikten sonra malzemelerin morfolojik, reolojik ve mekanik testlerinin sonuçları incelenmiştir. Elde edilen veriler, PLA'daki malzemenin işlenme kolaylığı ve gelişme hızına göre yorumlanmıştır. Çalışma sonucunda; Spunbond işleme için en uygun PBAT, PBAT2 olarak belirlenmiştir. Çekme mukavemeti testi sonuçlarına göre, dokusuz kumaşların ağ yapısı incelenmiş ve en iyi sonuç PBAT1 ve PBAT2 olarak belirlenmiştir. Genel olarak, spunbond prosesi ile nonwoven kumaş oluşturmak için maksimum PBAT kullanım oranı% 10 olarak belirlenmiş olup; En iyi özelliği gösteren oranın% 5 olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, the damage caused by the increasing use of plastic is an important issue. Accordingly, a lot of work is being done to reduce the use of plastic. If we learn how to use and properties of polylactic acids, which is a current issue in society, and their behavior in the process, we can use it in more areas. For this reason, nonwoven polylactic acid fabrics were studied. In this study, the interaction of 3 different PBATs with PLA and the process usability of spunbond technology used in nonwoven production were examined. After PLA and 3 different PBAT were extruded at different rates, the results of morphological, rheological and mechanical tests of the materials were examined. The obtained data were interpreted according to the ease of processing and the rate of development of the material in the PLA. In the results of working; The most suitable PBAT for spunbond processing was determined as PBAT2. According to the tensile strength test results, the networking of nonwovens was examined and the best result was determined as PBAT1 and PBAT2. In general, the maximum PBAT usage rate for forming nonwoven fabric with the spunbond process is determined as 10%; It was observed that the rate showing the best feature was 5%.