Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı'na yansıyan ölümcül olmayan iş kazalarının değerlendirilmesi
Evaluation of non-fatal occupational accidents reflected in Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine Forensic Medicine Department
  1. Tez No: 691513
  2. Yazar: AYHAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN KARBEYAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Kazalar, Forensic Medicine, Accidents
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalına yansıyan ölümcül olmayan iş kazalarına ait kati raporların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Olgulara ait demografik veriler ve yaralanma özelliklerine ait verilerin literatüre katkı sağlayacağı düşünülmüştür. 01.01.2016 ile 31.12.2020 yılları arasındaki 5 yıllık dönemde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı'na başvuran iş kazalarına ait olgular dahil edilmiş ve retrospektif olarak incelenmesi yapılmıştır. Olgular yaş, cinsiyet, olayın olduğu gün, ay ve mevsimlere göre dağılımı, olayın orijini, oluş mekanizması, yaralanan vücut bölgesi, yaralanma tipi, mesleklerin sektörlere göre dağılımı, kan etanol düzeyi gibi parametreler incelenmiştir. Olguların kati rapor özellikleri değerlendirilmeye alınmıştır. Veriler bir istatistik paket programına yüklenerek değerlendirilmiştir. Frekans, standart sapma, medyan, mod, minimum ve maksimum değerler kullanılmış ve ki-kare testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the final reports of non-fatal work accidents reflected in Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Forensic Medicine. It is thought that the demographic data of the cases and the data of the injury characteristics will contribute to the literature. In the 5-year period between 01.01.2016 and 31.12.2020, cases of work accidents who applied to Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Forensic Medicine were included and retrospectively analyzed. Parameters such as age, gender, distribution according to the day, month and season of the event, origin of the event, mechanism of occurrence, injured body area, type of injury, distribution of occupations according to sectors, blood ethanol level were examined. The definitive report characteristics of the cases were evaluated. The data were evaluated by loading into a statistical package program. Frequency, standard deviation, median, mode, minimum and maximum values were used and chi-square test was applied.