Kadınların toplumsal cinsiyet algılarının çeşitli faktörlere göre incelenmesi
Examination of gender percpeption in women according to various factors
  1. Tez No: 691515
  2. Yazar: FETİYE KELEŞ AYGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Evde Bakım Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, kadınların toplumsal cinsiyet algılarının çeşitli faktörlere göre belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışma, 01.01.2021- 05.01.2021 tarihleri arasında Samsun, Atakum ilçesinde bulunan Atakent Aile Sağlığı Merkezinde yürütülmüştür. Araştırmanın evreni bu tarihler arasında Aile Sağlığı Merkezine başvuran kadınlar oluşturmuş olup, araştırma kapsamına 250 kadın alınmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından literatür bilgileri doğrultusunda geliştirilen 13 sorudan oluşan“Kişisel Bilgi Formu”, Altınova ve Duyan (2013) tarafından geliştirilen“Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS, Sürüm 20 kullanılmıştır.Yapılan analizler sonucunda Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği'nden alınan ortalama puan 99,40 ± 13.94 olarak bulunmuştur. Eğitim durumu ve kadınların çalışma durumu bakımından ölçek puan ortalamaları arasındaki fark önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the gender perceptions of women according to various factors.The study was conducted at Atakent Family Health Center in Atakum District, Samsun between 01.01.2021 and 05.01.2021 Dec. Between these dates, the universe of the study consisted of women admitted to the Family Health Center, and 250 women were included in the decency of the study. The data was collected using the“Personal Information Form”consisting of 13 questions developed by the researcher in line with the literature information, and the“gender perception scale”developed by Altınova and Duyan (2013). SPSS, version 20 was used to evaluate the data. Education, age, work status and the region experienced are factors that affect women's gender perception. Educational status, professional group and the fact that it is the provincial center of the region that has lived for a long time have had a positive impact, while the age factor has had a negative impact.