Uveal malign melanomlu hastaların periferik dolaşımında miRNA'ların araştırılması
Investigation of mirnas in the peripheral circulation of patients with uveal malignant melanoma
  1. Tez No: 691529
  2. Yazar: MASOUMEH HASSANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YAZICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kanser Genetiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Uveal malign melanom yetişkinlerde göz içerisinde, görme yeteneğini, yaşam kalitesini ciddi anlamda etkileyen bir malignitedir. Kötü prognozlu olan bu tümör erken aşamalarda metastaz yapma eğilimi olması nedeniyle sağkalım süresini kısaltmaktadır. Bu nedenle bu hastalıkta özellikle periferik kanda gerek tedavi protokollerinin geliştirilmesi ve tedavi takibinin yapılmasında gerekse erken tanıda kullanılabilecek belirteçlere gereksinim olduğu görülmektedir. Ayrıca Uveal malign melanoma ile ilişkili literatürde genetik ve epigenetik araştırmalar son derece kısıtlıdır. MikroRNA'lar yaklaşık 22 nükleotid içeren, protein kodlamayan RNA'ların bir üyesidir. miRNA'lar gen anlatımının baskılanması ve hedef mRNA'ların post-transkripsiyonel aktivitelerinin düzenlenmesinde rol oynamaktadırlar. Bu nedenle kanser gelişiminde önemlidirler. miRNA'lar proliferasyon, farklılaşma ve apoptoz yolakları üzerinden hücrelerin malign transformasyonuna katkıda bulunmaktadırlar. Sunulan çalışmada miR-181b, miR-155, miR-454 olmak üzere 3 farklı miRNA'nın ifade düzeyi 72 uveal malign melanom hastası ve 72 sağlıklı kişiye ait serum örneklerinde Real-Time PCR yöntemleri kullanılarak araştırıldı. Çalışmanın sonucunda miRNA gen ifade düzeylerinin hasta gruplarında sağlıklı kontrollere göre 2 kattan fazla arttığı, istatistiksel açıdan anlamlı (p< 0,05) olduğu görüldü. Her bir miRNA için elde edilen p değerlerinin sırasıyla; miR-181b, p< 0,001; miR-155, p< 0,001 miR-454, p=0,005 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Uveal malignant melanoma is a type of intraocular malignancy in adults, that seriously affects eyesight and quality of life. As a poor prognosis tumor in the early stages, shortens the survival time. Therefore, it seems that there is a need for new markers for both the development of treatment protocols and for early diagnosis. In addition, genetic and epigenetic researches related to uveal malignant melanoma are extremely limited. MicroRNAs are a member of non-protein-coding RNAs, containing approximately 22 nucleotides, regulate the suppression of gene expression and post-transcriptional activity of target mRNAs. Therefore, it plays an important role in cancer development. It contributes to malignant transformation of cells by affecting proliferation, differentiation and apoptosis. In the presented study, expression of miR-181b, miR-155, miR-454 occurred in serum samples of 72 uveal melanoma patients cohort and 72 healthy controls. For gene expression analysis, RNA isolation from peripheral blood, cDNA synthesis specific to miRNAs followed by Real-Time PCR methods were performed.