Anadolu'daki Roma kolonizasyon sikkeleri ve ikonografisi
Roman colonization coins and iconography in Anatolia
  1. Tez No: 691530
  2. Yazar: BATIN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Anadolu, geçmişten günümüze birçok medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapmıştır. Özellikle antik çağlarda bunu görebilmek çok daha mümkündür. Yunanlılar ve öncesi, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlılar ve günümüz medeniyetleri bu bölgede yer almıştır. Özellikle MÖ 133'te III. Attalos, krallığını Roma'ya bıraktıktan sonra Romalılar Anadolu'yu daha çok tanımaya başlamıştır ve bu tarihten sonra Anadolu'da irili ufaklı kentler kurmaya başlamışlar, ayrıca koloni hareketleri ile beraber koloni kentleri kurmuşlardır. Tezimizin de ana konusu olan Roma kolonizasyon kentlerinin ticari, siyasi, dini ve benzer konuların sikkelere yansımasını inceleyerek belirli bir sonuca varılmak istenmiştir. Bu sebeple çalışma konusu seçilmiştir. Bu kolonize kentlerin bastırmış olduğu sikkeler üzerinde yer alan ikonografiler ele alınarak bütün tiplerin Roma kolonizasyon politikaları içerisinde ne sebeple tercih edildiği ve kullanıldığı, hangi kentin hangi imparator tarafından kolonize edildiği ve hangi sebeplerden dolayı kolonize edildiği detaylı bir şekilde açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca, geniş çaplı bir sikke katalogu yapılarak bir katalog oluşturulmuş ve bu sikkelerdeki kentlerin öneminden bahsedilmiştir. Son olarak da birtakım öneriler verilip, sorunlara çözümler üretilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Anatolia has hosted many civilizations and cultures from past to present. It is more possible to see this, especially in ancient times. Greeks and before, Romans, Byzantines, Seljuks, Ottomans and today's civilizations took place in this region. Especially BC. III in 133. After Attalos left his kingdom to Rome, the Romans started to get to know Anatolia more and after this date, they started to establish large and small cities in Anatolia, and they also established colony cities with their colony movements. It is aimed to reach a certain conclusion by examining the reflection of commercial, political, religious and similar issues on the coins of Roman colonization cities, which is the main subject of our thesis. For this reason, the subject of his work has been chosen. By considering the iconographies on the coins minted by these colonized cities, it has been tried to explain in detail why all types were preferred and used in Roman colonization policies, which city was colonized by which emperor and for what reasons. In addition, a large-scale coin catalog was created and the importance of the cities in these coins was mentioned. Finally, some suggestions were given and solutions were tried to be produced for the problems.