Emek verimliliğinin demografik yapı ve beşerî sermaye ile ilişkisi: Panel veri uygulamaları
The relationship of labor productivity with demographic structure and human capital: Panel data applications
  1. Tez No: 691545
  2. Yazar: ENİS BEGEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YENİPAZARLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Emek verimliliği ülkelerin kalkınmasında ve büyümesinde önemli bir değişkendir. Gelişmiş ülkeler hem fiyat istikrarını sağlamak hem de büyümelerini sürdürmek için verimlilik artışlarına önem verirken gelişmekte olan ülkeler de büyümelerini ve kalkınmalarını emek verimliliği artışları ile sağlamaktadırlar. Bu tezde, emek verimliliğine etkisinin olduğu düşünülen değişkenlerden, demografik yapı ve beşerî sermayenin emek verimliliğine etkisinden bahsedilmiştir. Demografik yapının ve beşerî sermayenin emek verimliliğine etkisi, 115 ülke, BRICS-T ülkeleri ve Türkiye için, 1991-2018 dönemi ve panel sabit etkiler, tesadüfi etkiler modeli, Arellano-Bond ve interaktif model kullanılarak incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre; yaş bağımlılık oranının artmasının emek verimliliği artışlarını azaltacağı tespit edilmiştir. Ayrıca emek verimliliğini etkileyen diğer değişkenlerin marjinal etkisinin ise ciddi olumsuz etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Yaş bağımlılığının negatif etkisi varken beşerî sermayenin pozitif etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca beşerî sermaye ile ilişkilendirilen emek verimliliğinin diğer belirleyicilerinin marjinal etkisinin pozitif olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Emek Verimliliği, Demografik Yapı, Beşerî Sermaye
Özet (Çeviri)
Labor productivity is an important variable in the development and growth of countries. Developed countries attach importance to productivity increases both to remain their price stability and to sustain their growth while developing countries remain their growth and development through increases in labor productivity. This thesis has been mentioned the variables that are thought to affect labor productivity the effect of demographic structure, and human capital on labor productivity. The effect of demographic structure and human capital on labor productivity has been analyzed for 115 countries, BRICS-T countries and Turkey using the panel fixed effect, random effect, Arellano-Bond and interactive model during the period 1991-2018. According to the analysis results; It has been determined that increasing the age dependency ratio will decrease the growth of labor productivity. Besides, the marginal effect of other determinants of labor productivity also was found a seriously adverse impact on labor productivity. It is found that while age dependency is negatively impacted labor productivity, human capital affects it positively. Also following the empirical results; the marginal effects of the human capital variable that correlated with the other determinants of labor productivity variable are positive KEYWORDS: Labor Productivity, Demographic Structure, Human Capital