Mesleki ve teknik liselerin elektrik atölyelerinde iş güvenliği açısından tehlikeler, riskler ve önlemler: Bingöl örneği
Hazards, risks and measures in terms of occupational safety in electrical workshops of vocational and technical high schools: The case of Bingol
- Tez No: 691547
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YASİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Accidents, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Elektrik enerjisinin kullanıldığı her yerde elektrikten kaynaklanan tehlikeler ve riskler mevcuttur. Bu tehlike ve risklere karşı işyerlerinde ve kurumlarda riskleri belirlemek ve önlemler almak için bazı çalışmalar yapmak gerekmektedir. Bu çalışmada bir mesleki ve teknik lisenin elektrik atölyelerinde iş sağlığı ve güvenliği açısından tehlike ve risk oluşturan bütün durumların tespit edilerek alınacak önlemler noktasında yol gösterici nitelikte bir çalışma ortaya koymak ve iş güvenliği kültürünün geliştirilmek hedeflenmektedir. Atölye ortamındaki tehlikeler ve risk teşkil eden durumların iş sağlığı ve güvenliği kontrol listeleriyle belirlenmesi ve Fine -Kinney Yöntemi kullanılarak yapılan risk değerlendirme çalışması sayesinde atölyelerde iş sağlığı ve güvenliği bakımından güvenli bir çalışma ortamı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Wherever electrical energy is used, there are hazards and risks arising from electricity. It is necessary to carry out some studies in order to identify risks and take precautions against these dangers and risks in workplaces and institutions. In this study, it is aimed to determine all situations that pose a danger and risk in terms of occupational health and safety in the electrical workshops of a vocational and technical high school, to present a guiding study in terms of precautions to be taken and to develop a culture of occupational safety. It is aimed to provide a safe working environment in terms of occupational health and safety in the workshops, thanks to the determination of the hazards and risky situations in the workshop environment with occupational health and safety checklists and the risk assessment study using the Fine-Kinney Method.