Derin kazılarda iksa yapılarının tasarımı ve inkolonometrik ölçümlerle tasarımın karşılaştırması: Kadıköy ilçesi kentsel dönüşüm projesi örneği
- Tez No: 691562
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARAŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Günümüzde, nüfusun sürekli artması sonucunda, özellikle kentsel bölgelerdeki konut ve ticari binalarda binaların kullanım amacı farklılık göstermiştir. Sonraki ilerlemelerle beraber konutlarda kullanım alanını artırmak amacıyla derin kazıların önemi artmaya başlamıştır. Kazı destekleme sistemi, kazı bölgesindeki konutlarda, yollarda ve daha farklı yapılarda meydana gelebilecek hasarı önlemek amacıyla önemlidir. Bölgenin jeolojik yapısı ve kazı bölgesindeki diğer yapılar planlanan istinat sistemini etkiler. Kentsel bölgelerde, derin kazılar için bağlantılı istinat duvarlarının kullanımı amacıyla genel olarak boşluk bölgesi kısıtlıdır. Bağlantılı istinat duvarlarının kullanılmasının güç olduğu zamanlarda, kazı aşamasında destek sağlamak amacıyla dikenli istinat duvarları önerilir. Teknolojik ilerlemeler ve sürekli gelişen şehirlerde yaşama zorunluluğu insanoğlunu devamlı zeminin daha derinlerine yöneltmiştir. İnşaat mühendisliğinde önemli sorunlardan biri derin kazıların yapılmasında önümüze çıkmaktadır. Bu çalışma kapsamında derin kazılar üzerinde yoğunlaşılıp ve bir vaka analizi ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, as a result of the continuous increase of the population, the usage purpose of the buildings in residential and commercial buildings especially in urban areas has differed. With the subsequent advances, the importance of deep excavations started to increase in order to increase the amount of use in houses. The excavation support system is important in order to prevent damage to the residences, roads and other structures in the excavation area. The geological structure of the area and other structures in the excavation area affect the planned retaining system. In urban areas, the void zone is generally limited in order to use connected retaining walls for deep excavations. When connecting retaining walls are difficult to use, barbed retaining walls are recommended to provide support during the excavation phase. Technological advances and the necessity to live in ever-developing cities have led human beings to deeper grounds. One of the important problems in civil engineering arises in deep excavations. Within the scope of this study, deep excavations were focused on and researched with a case analysis.