Türkiye için genelleştirilmiş betonarme çerçeve sistemlerin tasarımı
Generalized reinforced concrete building systems design for Turkey
  1. Tez No: 691575
  2. Yazar: GİZEM ÖZCAN BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ANIL DİNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Güncel deprem yönetmeliğimiz olan TBDY-2018 yönetmeliğinde üç farklı doğrusal analiz yöntemi belirlenmiştir. Bu tez kapsamında bu yöntemlerden birisi olan“Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi ile Doğrusal Deprem Hesabı”üzerinden bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Belirlenen üç farklı bina tipinin 81 ilde yapısal analizleri yapılmış olup ve TBDY-2018 Bölüm 4.9'da belirtilen“Göreli Kat Ötelemesinin Sınırlandırılması”kriterine göre, belirtilen yapı sistemlerindeki kolon boyutu optimizasyonu yapılmıştır. 81 il için 81 koordinat belirlenmiş olup ayrıca İzmir ve Kocaeli illeri için de 160 koordinat belirlenmiş ve altı farklı yapı tipinde modeller belirlenmiştir. Yapı modelleri SAP2000 programında tasarlanmış olup analizler ise Gebze Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde geliştirilen eb_maincode analiz programı kullanılarak yapılmıştır. eb_maincode yazılımı bu teze uygun olarak tekrar tasarlanmıştır. Hedeflenen çalışma yöntemi kullanılarak, 2019'da yürürlüğe giren deprem yönetmeliğinde yer alan deprem yükleri hesaplanacak ve yapılacak optimizasyon çalışmasına göre ortaya çıkan kolon boyutları üzerinden irdelemeler yapılacaktır. Sonuç olarak 241 koordinatta, her koordinatın kendi zemin sınıfına göre ve altı farklı bina tipine göre kolon boyutu cetveli oluşturulmuş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Three different linear analysis methods have been prescribed in our current seismic design code TBDY-2018. Within the scope of this thesis, a study was carried out on one of these methods,“Linear analysis with Equivalent Earthquake Load Method”is employed. Structural analyses of the three different building types were carried out in 81 provinces and colon size optimization was made in the specified building systems according to the criteria of“Limitation of Relative Floor Displacement”specified in TBDY-2018 Section 4.9. 81 coordinates were determined for 81 provinces and 163 coordinates were determined for Izmir and Kocaeli provinces and models of six different building types were determined. The building models were constructed in SAP2000 program and the analyses were made using the eb_maincode analysis program developed in the Civil Engineering department of Gebze Technical University. eb_maincode software has been modified in accordance with current study. Using the targeted working method, earthquake loads in the seismic design code, which came into force in 2019, will be calculated and examinations will be made on the resulting column sizes according to the optimization study to be carried out. As a result, a column size ruler will be created at 241 coordinates, according to the ground class of each coordinate and according to six different building types.