Sustainability analysis of bitcoin mining
Bitcoin madenciliğinin sürdürülebilirlik analizi
  1. Tez No: 691576
  2. Yazar: ALİ FIRAT YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BAHADIR OLCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Blokzincir teknolojisi, fintech uygulamalarında kullanılabilirliği ile devrim yaratabilecek yıkıcı bir teknoloji olarak kabul edilebilir. Blokzincir teknolojisinin yaygınlaşması sırasında teknolojinin küresel olarak çeşitli alanlarda hız kazanması, enerji harcamaları konusunda ikilem ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Blokzincir teknolojisinin en çok elektrik tüketimine sebep olan kolu olan Bitcoin madenciliği; elektrik harcamaları ve sürdürülebilirlik anlamında literatürde araştırma konusu haline gelmiştir. Bu çalışmada Bitcoin madenciliği için kullanılan cihazlar termodinamik perspektifinden incelenerek Bitcoin madenciliğinin son 10 yılındaki verileri ışığında sürdürülebilirliği incelendi. Madencilik sürecinin ikinci yasa verimini belirlemek için; blok algoritması, madencilik donanımı, termal verimlilik ve zorluk seviyesindeki değişiklikler dikkate alınmıştır. Bulgularımız göz önünde bulundurulduğunda, başlangıçta madencilikte kullanılan ekran kartı (GPU) ve Bitcoin için özel olarak tasarlanmış ve üretilmiş özel entegre devreler (ASIC'ler) blok madenciliği için zamanla verimsiz hale gelmektedir, bu da daha iyi bir sistem ile değiştirilmeyi gerekli kılar. Bu çalışma; kullanılan madencilik cihazının zarar ettirmeye başlamadan önce ikinci yasa veriminin iyice düştüğünü ve madencileri öncesinde uyardığını söylemektedir.
Özet (Çeviri)
Blockchain technology is considered a disruptive technology that could revolutionize the financial system with its applications in fintech. While the use of blockchain technology has accelerated in various fields globally, the dilemma about energy utilization of this technology is unfolded. The most energy-consuming application of blockchain technology, Bitcoin mining, has been particularly questioned in the literature for its sustainability. In the present study, the hardware used for Bitcoin block production is evaluated from a thermodynamics perspective to solve the mystery of sustainability in block production lasting for the past decade. Changes in difficulty level in block algorithm and mining hardware's thermal power usage are considered to determine the second law efficiency of the mining process. Our findings suggest that graphics processing units (GPUs) initially used in mining and application-specific integrated circuits (ASICs) specifically designed and manufactured for Bitcoin block mining become inefficient over time, which needs to be switched with more efficient technology. This study implies that the second law efficiency of hardware used in block production declines with time before hitting a plateau, indicating a warning about the unsustainable time and switching more efficient mining hardware for miners and technology makers ahead of time.