Dinamik vakum sistemli protez kullanan unilateral transtibial amputelerin denge fonksiyonel mobilite ve protez memnuniyetinin incelenmesi
Evaluation of the effect of the prosthetic dynamic vacuum suspension system on balance, functional mobility, and prosthetic satisfaction in unilateral transtibial amputee
- Tez No: 691574
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERPİL ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortez-Protez Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ampute bireylerde kullanılan protezin süspansiyon sisteminin seçimi bireyin denge, fonksiyonel mobilite ve protez memnuniyeti üzerinde etkilidir. Bu çalışmada, dinamik vakum sistemli protez kullanan unilateral transtibial ampute bireylerin denge, fonksiyonel mobilite ve protez memnuniyetinin incelenmesi amaçlandı. Çalışma dinamik vakum sistemi ve aktif vakum sistemi kullanan 20-55 yaş aralığındaki 14 unilateral trantibial ampute birey ile yürütüldü. Değerlendirmeler fonksiyonel mobilite (PLUS-M), denge (Tandem-Romberg, Zamanlı Kalk Yürü Testi, Pedebarografik Plantar Basınç Analizi), protez memnuniyeti (Protez Memnuniyet Anketi- SATPRO) olarak üç bölümden oluşturuldu. Çalışmadaki veriler STATISTICA version 13.5.0.17 programıyla analiz edildi. Dengeyi değerlendirdiğimiz Tandem-Romberg test sonuçları karşılaştırıldığında her iki grup arasında anlamlı fark bulundu (p0,05). DVS kullanıcılarının fonksiyonel mobiliteleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The type of the prosthetic suspension system is effective on the individual's balance, functional mobility, and prosthesis satisfaction. In this study, it was aimed to evaluate the effect of dynamic vacuum system on balance, functional mobility, and prosthesis satisfaction in unilateral transtibial amputees. 14 unilateral transtibial amputees (aged 20-55 years) who were using a dynamic vacuum system and active vacuum system have participated in this study. the assessment was made in three categories consist of functional mobility (PLUS-M), Balance (Tandem-Romberg, Timed Up and Go Test, Pedebarographic Plantar Pressure Analysis), and prosthesis satisfaction (Prosthesis Satisfaction Questionnaire-SATPRO). The data were analyzed with the STATISTICA software version 13.5.0.17. No statistical changes were observed in the functional mobility of amputees using a dynamic vacuum system (p>0,05). When Tandem-Romberg test results were compared, there was a significant difference between the two groups (p0.05).