Sulfoksaflor insektisitinin kan lenfositleri üzerindeki genetik, oksidatif ve apoptotik hasar potansiyelinin incelenmesi
Investigation of genetic / oxidative and apoptotic damage potential of sulfoxaflor insecticide on blood lymphocytes
  1. Tez No: 691606
  2. Yazar: CEBRAİL SINACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada Neonikotinoid kimyasal grubunda yer alan Sulfoksaflor insektisitinin insan periferal kan lenfosit hücreleri üzerindeki genotoksik, oksidatif hasar ve apoptotik hasar potansiyeli incelenmiştir. Çalışmamızda; genotoksik hasarı belirlemek için tek hücre jel elektroforez (Komet) test ve Mikronükleus test yöntemleri kullanılmıştır. Oksidatif hasar potansiyelini belirlemek amacıyla antioksidan enzimlerden katalaz enzim aktivitesi düzeyi araştırılmıştır. Akım sitometri analiz yöntemi ile de apoptotik hasar ölçülmüştür. İnsan periferal kan lenfositleri, 10 μg/mL, 20 μg/mL ve 40 μg/mL olmak üzere üç farklı konsantrasyonda Sulfoksaflor insektisiti ile muamele edilmiştir. Bu çalışmada kullanılan kan örnekleri sigara, alkol içmeyen ve sağlıklı üç erkek bireyden temin edilmiştir. Komet test yönteminde pozitif kontrol grubuna 10 mM hidrojen peroksit (H2O2) uygulanmıştır. Mikronükleus test yönteminde ise pozitif kontrol gruplarına için mitomisin –C kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the genotoxic, oxidative damage and apoptotic damage potential of Sulfoxaflor insecticide, which is in the Neonicotinoid chemical group, on human peripheral blood lymphocyte cells was investigated. In our work; Single cell gel electrophoresis (Komet) test and Micronucleus test methods were used to determine genotoxic damage. Catalase level, one of the antioxidant enzymes, was investigated to determine the potential for oxidative damage. Apoptotic damage was measured by flow cytometry analysis method. Human peripheral blood lymphocytes were treated with Sulfoxaflor insecticide at three different concentrations: 10 μg / mL, 20 μg / mL and 40 μg / mL. Blood samples used in this study were obtained from three non-alcoholic and healthy male individuals. In the Comet test method, 10 mM hydrogen peroxide (H2O2) was applied to the positive control group. In the micronucleus test method, mitomycin-C was used for positive control groups.