Konaklama işletmelerinde sosyal medya araçlarının pazarlama aracı olarak kullanılması üzerine bir çalışma: Bodrum yarımadası örneği
A study on the use of social media tools as a marketing tool in hospitality businesses: The case of Bodrum peninsula
  1. Tez No: 691607
  2. Yazar: MURAT KUDAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEHBİ UĞUR TANDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Sosyal medya günümüzde diğer alanlarda olduğu gibi konaklama işletmeleri açısından da oldukça önem arz eden bir pazarlama ve tanıtım aracıdır. Bu çalışmanın temel amacı konaklama işletmelerinin ve misafirlerin sosyal medyayı kullanma amaçlarını ve kullanım seviyelerini ortaya koymak suretiyle turizmin pazarlanması bakımından sağlamış olduğu fırsatlara farkındalık yaratmaktır. Çalışmada konaklama işletmelerinin ve bu işletmeleri tercih eden konukların sosyal medya algıları tespit edilmiştir. İşletmeler için ve misafirler için iki ayrı anket kullanılmıştır. Elde edilen veriler 2 ana bölümden meydana gelen anket yöntemiyle elde edilmiştir. Birinci bölümde katılımcıların demografik bilgilerinin tespiti yapılırken, ikinci bölümde etki ile ilgili verileri tespit etmeye yönelik sorulara yer verilmiştir. Konaklama işletmelerinde sosyal medya araçlarının pazarlama aracı olarak kullanılmasına yönelik anketlerde 5'li likert ölçeği kullanılmıştır. Bu doğrultuda sosyal medya araçlarının işletmelerin isimlerinin tanınmasında katkı sağladığı, rekabet ortamının gücünü artırdığı, insanların karar verme süreçlerini ve bu süreçlerin alt boyutları olan satın alma, etkileşim, niyet, sosyal paylaşım yararlanma, bilgilendirme ve destinasyon yararlanma süreçlerini de etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmada satın alma algıları, etkileşim algıları ve niyet algıları ile etkileşim, niyet, sosyal paylaşım yararlanma, bilgilendirme ve destinasyon yararlanma algıları arasında pozitif yönlü, orta ve yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte bilgilendirmenin satın alma, etkileşim, niyet, sosyal paylaşım yararlanma ve destinasyon yararlanma üzerinde pozitif bir etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media is a marketing and promotional tool that is very important for accommodation businesses, as in other areas. The main purpose of this study is to raise awareness of the opportunities it provides in terms of marketing tourism by revealing the purposes and levels of use of social media by accommodation businesses and guests. In the study, the social media perceptions of the accommodation establishments and the guests who prefer these establishments were determined. Two separate surveys were used for businesses and for guests. The data obtained were obtained by the survey method consisting of 2 main parts. In the first part, the demographic information of the participants was determined, while in the second part, questions to determine the data about the impact were included. A 5-point Likert scale was used in the surveys for the use of social media tools as a marketing tool in accommodation establishments. In this direction, it has been determined that social media tools contribute to the recognition of the names of the businesses, increase the power of the competitive environment, and affect the decision-making processes of people and the sub-dimensions of these processes such as purchasing, interaction, intention, social sharing, information and destination utilization. In addition, in the study, it has been determined that there is a positive, moderate and high level significant relationship between purchasing perceptions, interaction perceptions and intention perceptions and interaction, intention, social sharing utilization, information and destination utilization perceptions. In addition, it has been determined that information has a positive effect on purchasing, interaction, intention, social sharing utilization and destination utilization.