Electricity consumption forecasting during the Covid-19 Pandemic using mobility data
Covıd-19 Pandemisi sırasında hareketlilik verileri kullanılarak elektrik tüketimi tahminlemesi
  1. Tez No: 691610
  2. Yazar: EFE MUCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN AYVAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kısa dönemli yük tahminlemesi ekonomik ve şebeke operasyonu konularında önemli bir konsepttir. Yeni coronavirüs (COVID-19) pandemisi döneminde daha önemli ve zor bir hal almıştır. Pandemi boyunca, toplum seviyesinde alışkanlık değişiklikleri ve virüsün yayılmasına karşı hükümetlerin aldığı sıkı önlemler nedeniyle yük desenlerinde değişiklikler olmuştur. Bu çalışmada, hareketlilik değişkenleri tanıtılarak, derin öğrenme methodlarıyla birlikte geleneksel istatistiksel teknikler kullanılarak sonraki gün elektrik tüketim tahminlemesi problemi üzerine odaklanılmıştır. Türkiye genel elektrik tüketimi ve hava durumu bilgileri baz model olarak kullanılmış ve hareketlilik verilerinin tahmin isabetine katkıları ölçülmüştür. Ayrıca model geliştirme aşamasında kullanılan algoritmaların performanslarını arttırmak için hiperparametre ayarlama methodları uygulanmıştır. Sonuçlar şunu kanıtlamıştır ki pandemi boyunca hareketlilik verileri, geleneksel girilerle geliştirilen modellere oranla tahminleme hatalarını 1.48 oranında düşürerek toplum seviyesindeki davranışları açıklamak için iyi bir indikatördür.
Özet (Çeviri)
Short-term load forecasting is an important concept for both economic and grid operation contexts. It became more important and difficult during the novel coronavirus (COVID-19) pandemic period. Throughout the pandemic, load patterns are changed because of society-level habit shifts and strict government measures against the spread of the virus as stay-at-home orders or even shutdown. In this study, the one-day-ahead electricity consumption forecast problem is focused on using deep learning methods along with traditional statistical techniques by introducing mobility variables. Electricity consumption aggregated over the country, Turkey, and weather information is used as a base model, and contribution of mobility data to the forecasting accuracy is measured. Hyperparameter tuning methods are also applied to boost the performance of the algorithms used in the model development stage. The results are proved that mobility data is a good indicator for society-level behaviors during the pandemic and increased the model performance by reducing forecasting errors up to 1.48 times compared with the models with traditional inputs.