Çağdaş seramik sanatında figüratif anlatım uygulamaları
Figurative expression practices in contemporary ceramic art
- Tez No: 691621
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TEMEL KÖSELER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sanatta Yeterlik tezi olarak ele alınan bu çalışmada çağdaş seramik sanatı adına temelinde işlevsellik olan hazır seramik ürünler ile figüratif biçimin objeyi dönüştürmesi süreci araştırmanın temelini oluşturmaktadır. Seramik, medeniyet sürecinde üretilen sanat ve zanaat üretiminin belki de başını çekmektedir. Bu anlamda izleyici belleğinde köklüce tamamlanmış bir anlama sahiptir. Bu anlam, seramiğin ilk andan beri varlığının amacı olan eşya statüsünden ileri gelir. Çalışmanın amacı çağdaş seramik sanatında figüratif uygulamaların özellikle çömlek ile sentezinde nasıl bir karşılık bulduğunun araştırılmasıyla ilgilidir. Araştırma kapsamında çağdaş sanat konusu tarihsel kronolojisiyle ele alınmış, 1960 sonrası sanatta fikir değişiminin altı çizilmiştir. Figüratif anlatım gerek iki boyutlu düzlem, gerekse üç boyutlu formlarda primitiften günümüze betimsel oluşu ve basit temsil diliyle biçimlendirmenin yegane unsuru olmuştur. Bu bağlamda heykel ve seramik sanatı figüratif anlatım noktasında biçimlendirmedeki paydaşlığı güncelliğini sürdürmektedir. Figüratif anlatım günümüzde sadece geleneksel betimci bir biçimlendirme yöntemiyle münhasır değil, aynı zamanda gerçek vücutları anımsatmaktan çok geçmiş kodlara dayanan bir temsil dili haline gelmiştir ve güncelliğini sürdürmektedir. Figüratif anlatım olgusu heykel sanatı ve seramik sanatı bağlamında başlıklar altında açıklanmış, çağdaş seramik sanatında figüratif anlatım konusu tezin amacına paralel olarak ele alınmıştır. Ele alınan“Çağdaş Seramik Sanatında Figüratif Anlatım Uygulamaları”kapsamında üretilen uygulamalar araştırmalar bağlamında oluşturulmuş ve bu yönde şekillendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, transforming the object of the figurative forms with ready-made ceramic product forms the basis of the research on the name of contemporary ceramic art. Ceramics is perhaps outnumbered by art and craft items produced in the civilization process. In this sense, it has a radically completed meaning in the memory of the audience. This meaning stems from the status of goods which has been the purpose of the existence of ceramics from the very first moment. The study aims to investigate how figurative practices in contemporary ceramic art, especially in its synthesis with pottery. Within the scope of the research, the subject of contemporary art was discussed with its historical chronology and the change of opinion in the art after 1960 was underlined. The figurative expression has been the only element of shaping as descriptive and simple representation language from primitive to the present in two-dimensional and in three-dimensional forms. Concordantly, its partnership in shaping sculpture and ceramic art at the point of figurative expression continues to be current. Figurative expression is exclusive with a traditional descriptive formatting method and a representation language based on it's past codes rather than reflecting of the body. The phenomenon of figurative expression is explained under the headings in the context of sculpture art and ceramic art, and the subject of figurative expression in contemporary ceramic art is discussed in parallel with the purpose of the thesis. The applications produced within the scope of the“Figurative Expression Practices in Contemporary Ceramic Art”were created in the context of research and shaped in this direction.