Mitolojik figürlerin seramik formlarda çağdaş yorumları
Contemporary interpretations of mythological figures in ceramic forms
  1. Tez No: 938698
  2. Yazar: MELİS KIZILBAYRAK ALANBEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. FUNDA SUSAMOĞLU ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Mitolojik figürler, insanlık tarihinin en eski ve güçlü anlatılarından biri olarak sanat ve kültür alanında önemli bir yere sahiptir. Antik dönemlerden itibaren bu figürler, toplumların inanç sistemlerini, ahlaki değerlerini ve güç dinamiklerini yansıtan semboller olarak kullanılmıştır. Geleneksel olarak yüce, kutsal ve erişilmez imgeler şeklinde ele alınan mitolojik figürler, modern ve çağdaş sanatın özgürleştirici bakış açısıyla yeniden ele alınmış ve farklı yorumlarla sanata konu olmuştur. Bu çalışma, mitolojik figürlerin seramik formlar aracılığıyla çağdaş sanatta nasıl yorumlandığını incelemektedir. Seramik malzemenin plastik olanakları kullanılarak mitolojinin geleneksel anlatımlarından farklılaşan figürler ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, bu figürlerin seramik eserler üzerindeki estetik ve kavramsal dönüşümünü inceleyerek, toplumsal eleştiri aracı olarak nasıl yeni anlamlar kazandığını ortaya koymaktır. Mitolojik figürlerin tarihsel anlamlarının ironik bir dille yeniden kurgulanması, onların zaaflarının ve insani yönlerinin öne çıkarıldığı bir yeni anlatı hedeflenmiştir. Birinci bölümde, mitolojik figürlerin tarihsel ve kültürel bağlamı derinlemesine ele alınmış, görsel sanatla olan ilişkileri incelenmiştir. Antik dönemde tanrılar, kahramanlar ve mitolojik yaratıklar, toplumların dini ve siyasi yapılarıyla ilişkilendirilmiş semboller olarak ifade bulmaktadır. İkinci bölümde, mitolojik sembollerin figüratif çağdaş seramik sanatında estetik ve kavramsal dönüşümleri üzerine yapılan çalışmalar incelenmiştir. Üçüncü bölümde, tez kapsamında yapılan özgün seramik çalışmalar farklı kültürlerden mitolojik figürlerin çağın değerleriyle yeniden yorumlanmaktadır. Bu figürlerin izleyici ile etkileşimi, onların yeni anlamları ve toplumsal eleştirideki rolleri bir potansiyel olarak incelenmektedir. Seramik form ve figürler aracılığıyla toplumsal normları ve güç ilişkilerini mitoloji aracıyla sorgulayan, mizahi ve eleştirel bir yeni anlatı kurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mythological figures hold a significant place in the fields of art and culture as some of humanity's oldest and most powerful narratives. Since ancient times, these figures have served as symbols reflecting societies' belief systems, moral values, and power dynamics. Traditionally portrayed as sublime, sacred, and unattainable images, mythological figures have been reinterpreted through the liberating perspectives of modern and contemporary art, taking on new meanings through diverse interpretations. This study examines how mythological figures are interpreted in contemporary art through ceramic forms. Utilizing the plastic possibilities of ceramic materials, figures that diverge from traditional mythological narratives have been explored. The aim of the study is to analyze the aesthetic and conceptual transformation of these figures in ceramic artworks and to reveal how they acquire new meanings as tools of social critique. By reconstructing the historical meanings of mythological figures with an ironic approach, a new narrative has been created that emphasizes their flaws and human traits. The first chapter provides an in-depth discussion of the historical and cultural context of mythological figures and explores their relationship with visual art. In antiquity, gods, heroes, and mythological creatures were represented as symbols associated with the religious and political structures of societies. The second chapter reviews studies on the aesthetic and conceptual transformations of mythological symbols in figurative contemporary ceramic art. The third chapter focuses on original ceramic works produced within the scope of this thesis, in which mythological figures from different cultures are reinterpreted in the light of contemporary values. The interaction between these figures and the audience, their new meanings, and their potential roles in social critique are examined. Through ceramic forms and figures, a new narrative is constructed that humorously and critically questions social norms and power relations by using mythology as a medium.