Olumlu ve olumsuz etkileri açısından tefsirlerde İsrailiyyat -Araf suresi örneğinde-
In terms of its positive and negative effects, Isra'iliyyat in tafsir books- In example of al-A'raf surah
  1. Tez No: 691624
  2. Yazar: METHAQ SALMAN ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT SAĞDIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Müslümanların için isrâiliyyâtın önemi daha ziyade tefsirlerde ortaya çıkar. Pek azı hariç isrâiliyyâtın olmadığı tefsir yok gibidir. İsrâiliyyâtla ilgili müktesebatının tamamını bir araya getiren, onları açıklamak için bir metot ortaya koyan kitap yoktur. Kur'an-ı Kerim Müslümanların akaid ve şeriatlarında ilk kaynakları olduğundan, bu araştırmada isrâiliyyâta işaret etmek ve onlarla ilgili tefsir ehlinin sözlerini açıklamak boynumuza borçtur. Çünkü genel olarak çok sayıda kitapta, özel olarak tefsir kitaplarında bunlar çok yaygındır. Ben de bu sebeple Allah'a tevekkül ederek takdim ettiğim tezimin adını“Olumlu ve Olumsuz Etkileri Açısından Tefsirlerde İsrâiliyyât –A'râf Suresi Örneğinde”olarak belirledim Araştırmanın yapısı mukaddimeye ilaveten üç bölümden oluşmasını gerektirdi. Şöyle ki birinci faslı isrâiliyyât hakkında genel bilgilere ayırdım, bunu daha sonra beş alt başlıkta inceledim. İkinci fasılda tefsirlerde müfessirlerin isrâiliyyât hakkındaki görüşlerine yer verip örnekler sundum. Bunu iki alt başlıkta ele aldım. Üçüncü fasılda ise A'râf suresinin tefsirinde zikredilen isrâiliyyâtı ele aldım. Bunu da üç alt başlığa ayırdım. Son olarak ulaştığım en önemli neticeleri açıklayarak çalışmamı sonlandırdım
Özet (Çeviri)
The importance of israiliyyat for Muslims is mostly revealed in tafsir. There is hardly any tafsir without isrâiliyyat except for a few. There is no book that brings together all of the acquis on Isrâiliyyat, and that puts forward a method for explaining them. Since the Qur'an is the first source of Muslims' creeds and shari'ahs, it is our duty to point out the isra'iliyyat in this research and to explain the words of the commentators about them. Because they are very common in many books in general and in tafsir books in particular. For this reason, I have chosen the name of my thesis, which I presented by putting my trust in Allah, as“In terms of its positive and negative effects, isra'iliyyat in tafsir books- İn example of al-A'raf surah.”The structure of the research required it to consist of three parts in addition to the introduction. Namely, I separated the first chapter into general information about isrâiliyyat, and then I examined it under five sub-headings. In the second chapter, I included the commentators' views on Isrâiliyyat in the tafsir and presented examples. I covered this under two subheadings. In the third chapter, I dealt with the israiliyyat mentioned in the commentary of the chapter of A'raf. I have divided this into three subheadings. Son olarak ulaştığım en önemli neticeleri açıklayarak çalışmamı sonlandırdım.