Antalya 3. aşama raylı sistem hatları Otogar t-Transfer Merkez Hattının (km 11+780-km 13+005 arası) jeoteknik incelemesi
Geotechnical investigation of antalya 3rd stage rail system lines Otogar Transfer Center Line (km 11+780-km
  1. Tez No: 691627
  2. Yazar: MERİH CAN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yüksek lisans tezi olarak yapılan bu çalışmada, mühendislik jeolojisi çalışmaları kapsamında güzergah üzerinde önceden açılmış temel araştırma sondajlarına ait karotlar üzerinde gerçekleştirilen laboratuvar deney sonuçlarından ve tünel ayna kesitleri üzerindeki jeoteknik verilerden yararlanılarak ilgili alanın jeoteknik incelemesi amaçlamıştır. Geçmişten günümüze kadar kaya sınıflama sisteminde kullanılan Q, RMR ve GSI sınıflama yöntemleriyle çalışma yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda tünel güzergahı ve yakın çevresinde yapılan araştırma çalışmalarından sağlanan verilere göre tünel güzergahında zemin profili esas olarak Yapay Dolgu (Yd), Antalya traverteni (Qtrv) ve Antalya traverteninin çok – tümüyle ayrışmış (Qtrv – W5) üst seviyelerinden oluşmaktadır. Bu çalışma, Yeni Avusturya Tünel Açma Metodu (NATM) uygulanarak açılan bir tünelde yapılan mühendislik jeolojisi çalışmalarını içermektedir. NATM“A”Tipi Ana hat Tünelleri“A2 Tip ve A2 Özel Tip kazı destek sistemi”ile tasarlanmıştır. Kaya ve zemin birimlerinin mühendislik özellikleri anlatılmıştır. Elde edilen bilgilerle tünel tipleri ve destekleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the basic research on the route within the scope of engineering geology studies. The results of the laboratory tests performed on the cores of the drillings and the geotechnical data on the tunnel mirror sections were used. Q, RMR and GSI classifications, which have been used in the rock classification system from past to present, have been made. According to the data obtained from the research studies conducted on the tunnel route and its immediate surroundings, the ground profile on the tunnel route mainly consists of Artificial Fill (Yd), Antalya travertine (Qtrv) and the very - completely dissociated (Qtrv - W5) upper levels of the Antalya travertine. This study includes engineering geology studies in a tunnel opened by applying the New Austrian Tunneling Method (NATM). NATM“A”Type Mainline Tunnels are designed with“A2 Type and A2 Special Type excavation support system”. Engineering properties of rock and soil units are explained. Tunnel types and supports were determined with the information obtained.