Vergi denetiminde dijitalleşme sonucu vergi müfettişliğinin evden çalışma yöntemi ile uygulanabilirliği
The applicability of the tax inspectorship with home office method as a result of digitalization in tax audit
- Tez No: 691658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SAMİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Vergi, devletlerin kamu hizmet ve görevlerini yerine getirebilmeleri için vatandaşların gelir veya harcamaları üzerinden belirli oranda toplanan parasal tutardır. Vergi denetimi ise kanuni olarak toplanan bu verginin doğruluğunun, kişi, zaman, yer ve tutar çerçevesinde değerlendirilmesidir. Bu denetim süreci, devletlerin belirli teşkilatlarında gerçekleştirilmekte olup ülkemizde Vergi Denetim Kurulu ile yürütülmektedir. Küresel dünyada teknolojik gelişmeler hızla ilerlemektedir. Devletler de bu teknolojik gelişmelere ayak uydurmak zorunda kalmıştır. Özellikle 2000'li yılların başında elektronik devlet sistemleri devletlerce benimsenmeye başlamıştır. Vergi denetimi de teknolojik gelişmeler ve e-devlet sistemleriyle entegre hale getirilmeye çalışılmaktadır. Bu doğrultuda, e-devlet uygulamalarıyla uyum sağlanması için birçok kanun çıkarılmakta ve dijital portallar geliştirilmektedir. Ayrıca bilindiği gibi günümüzde Covid-19 Pandemisi sebebiyle özel sektörde ve kamu kurumlarında evden çalışma yöntemi seçeneği ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, geliştirilen dijital portallar ve elektronik sistemler aracılığıyla vergi denetiminin bürolar olmadan uzaktan yapılıp yapılamayacağının analiz edilmesidir. Bu doğrultuda, evden çalışma sisteminin uygulanabilirliği, çalışma içerisinde oluşturulan bir model kapsamında araştırılmaktadır. İstanbul'da alanında deneyim sahibi olan vergi müfettişleri ve daire başkanlarıyla ile yapılan görüşmeler neticesinde elde edilen veri ve bilgilerden yararlanılarak model önerisi oluşturulmuştur. Araştırma neticesinde ulaşılan en temel sonuca göre, çeşitli olumsuzluklara rağmen evden çalışma yöntemi, yakın gelecekte kaçınılmaz bir seçenek olarak dijitalleşen dünyada yerini alacaktır.
Özet (Çeviri)
Tax is the monetary amount collected at a certain rate over the income or expenditure of the citizens in order for the states to fulfill their public services and duties. On the other hand, tax audit is the evaluation of the accuracy of this legally collected tax within the frame of person, time, place and amount. This audit process is carried out in certain organizations of the states and is carried out by the Tax Audit Board in our country. Technological developments are advancing rapidly in the global world. States have also had to keep up with these technological developments. Especially in the early 2000s, electronic government systems started to be adopted by the states. Tax audit is also tried to be integrated with technological developments and e-government systems. In this direction, many laws are enacted and digital portals are developed in order to comply with e-government applications. In addition, as it is known, today, due to the Covid-19 Pandemic, the option of working at home in the private sector and public institutions comes to the fore. The purpose of this study is to analyze whether tax audits can be carried out remotely without offices through the developed digital portals and electronic systems. In this direction, the applicability of the home Office working system is investigated within the scope of a model created in the study. A model proposal was created by using the data and information obtained as a result of the interviews with tax auditors and department heads who are experienced in their field in Istanbul. According to the most basic conclusion reached as a result of the research, despite various adversities, the method of home office working will take its place in the digitalizing world as an inevitable option in the near future.