Elastan içeren dokuma kumaşlardan yapılan giysilerin dikiş özelliklerinin optimizasyonu
Optimization of the seam properties of woven fabrics with elastane
- Tez No: 691676
- Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA GÜRARDA, PROF. DR. ERHAN KENAN ÇEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Son zamanlarda elastan içeren kumaşlardan üretilen giysiler, kişilerin kendisini giysi içinde daha rahat ve konforlu hissetmelerinden dolayı çok fazla tercih edilmektedir. Kişinin kendisini giysi içinde daha rahat ve konforlu hissedebilmesini sağlayabilmek için ise esnek kumaşlardan oluşan giysilerin ve dikişlerinin esneyebilmesi oldukça önemlidir. Elastan içeren kumaştan yapılan bir giysi yaklaşık % 10-30 oranları arasında esneyebilmekte ve serbest kaldıktan hemen sonra eski haline gelebilmektedir. Konfeksiyon sanayiinde elastan içeren dokuma kumaşlardan yapılan giysilerde dikiş, kumaşın esnemesine engel olmamalıdır. Bu çalışmada, elastan içeren dokuma kumaşlardan oluşan giysilerin, dikiş özelliklerinin optimizasyonu yapılarak daha esnek dikişler elde edilmesi amaçlanmıştır. Böylelikle giysilerin esneklikleri daha da artacak ve esnek dikişler giysinin rahatlığına ve vücuda uyumuna katkıda bulunmasına sebep olacaktır. Esnek kumaşların dikim işlemlerinde kullanılacak dikiş özelliklerinin (dikiş tipi, dikiş sıklığı, dikiş ipliği çeşidi ve dikiş ipliği etiket numarası) en ideal kullanımıyla dikişlerin esneklikleri daha da arttırabilir. Bu amaçla, bu araştırmada farklı oranlarda elastan içeren bayan üst giyimlik üç adet dokuma kumaş numunesi seçilmiştir. Bu kumaşların dikiş özelliklerinin kumaşın esneme ve kalıcı uzama özelliklerine etkisi deneysel bir çalışma olarak incelenmiş ve sonuçları tartışılmıştır. Bu çalışma; Tübitak 1002 Hızlı Destek Programı kapsamında“Elastan İçeren Dokuma Kumaşlardan Yapılan Giysilerin Dikiş Özelliklerinin Optimizasyonu”projesi (Proje No:119M028) ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, clothes produced from fabrics containing elastane are preferred a lot because they make the person feel more fit and comfortable in the clothes. In order to make the person feel more comfortable and comfortable in the clothes, it is very important that the clothes made of flexible fabrics and their seams can stretch. A garment made of elastane-containing fabric can stretch by about 10-30% and recover immediately after release. In the garment industry, stitch type should not prevent the fabric from stretching in garments made of woven fabrics containing elastane. In this study, it is aimed to obtain more flexible stitches by optimizing the sewing properties of the garments made of woven fabrics containing elastane. Thus, the flexibility of the garments will increase further and the flexible seams will contribute to the comfort and fit of the garment. The flexibility of the stitches can be further increased by the ideal use of the sewing characteristics (stitch type, stitch density, sewing thread type and sewing thread label number) to be used in sewing processes of stretch fabrics. For this purpose, three woven fabric samples for women's tops containing different proportions of elastane were selected in this study. The effect of the sewing properties of these fabrics on the stretching and permanent elongation properties of the fabric was investigated as an experimental study and the results were discussed. This study was supported by the“Optimization of Sewing Properties of Clothes Made of Elastane Woven Fabrics”Tübitak 1002 project (Project No: 119M028).