Reaktif boyama sonrası yıkamalarda, reaktif boyama atıksularının tekrar kullanılabilirliğinin
Evaluation of reusability reactive dyestuffs wastewaters in washing after reactive dyeing
- Tez No: 691678
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN ANİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Tekstil endüstrisinde boyama sırasında yüksek miktarlarda kullanılan temiz su, boyama sonrasında bağlanmamış boyarmadde, inorganik tuzlar, alkaliler vb. pek çok önemli kimyasal atık yükü içermektedir. Ayrıca, tekstil endüstrisine yönelik kişi başına talebin, dünya nüfusunun da artmasına paralel olarak sürekli artacağı öngörüldüğünden; günümüzde su kullanımını azaltmak ve zararlı kimyasalları uzaklaştırmak ve geri kazanmaya yönelik çözümler bulmak, bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu çalışmada, Tekstil Endüstrisinin ekolojiye olumsuz etkisini azaltmak amacıyla çevre dostu ve sürdürülebilir yıkama yöntemlerinin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Durulama banyolarının tekrar kullanımı ile daha az su ve enerji tüketilen yeni yıkama prosesleri daha sürdürülebilir ve daha az kirletici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Clean water used in high amounts during dyeing and unbound dyestuff, inorganic salts, alkalis, etc. after dyeing in the textile industry. It creates many important chemical waste loads. In addition, as it is predicted that the per capita demand for the textile industry will increase in parallel with the increase in the world population; Nowadays, it has become a necessity to reduce water use and find solutions to remove and recycle harmful chemicals. In this study, it is aimed to develop environmentally friendly and sustainable washing techniques in order to reduce the negative impact of the Textile Industry on ecology. With the reuse of washing baths, new washing processes that consume less water and energy will be more sustainable and less polluting.