Tekstil terbiyesinde temiz üretim yaklaşımı çerçevesinde boyama sonrası yıkamaların incelenmesi
Investigation of the rinsing processes after dyeing according to the clean process approach in textile pretreatment
- Tez No: 84853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERVİN ANİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Reaktif boyarmaddeler bulunuşundan itibaren giderek artan bir uygulama alanı bulmuşlardır. Özellikle selülozik malzemelerin boyanmasında son derece geniş bir kullanıma sahiptir. Reaktif boyarmaddelerle çalışma sırasında karşılaşılan en önemli sorunlardan birisi; boyarmaddelerin hidroliz olması nedeniyle yaş haslıklarda yaşanan problemlerdir. Bu sorunun önüne geçmek için iyi bir ard işlem (yıkama) gereklidir. Bu çalışmada; reaktif boyarmaddeler ve reaktif boyama metotlarından kısaca bahsedilmiş, ard işlem olarak yapılan geleneksel yıkama proseslerinin reçeteleri verilmiş ve su ve kimyasal tüketiminden tasarruf sağlayan yeni bir yıkama reçetesinin haslıklara etkisi deneysel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Reactive dyestuffs have increasingly been used especially in dyeing of cotton since their invention. The most important disadvantage of reactive dyestuffs is the forming of hydrolisate which causes low wet fastness properties. Detailed washing processes are carried out after dyeing in order to improve wet fastness properties. In this study, a general information is given about rective dyestuffs and reactive dyeing. The conventional washing-off recipes are given and a new recipe which leads to a reduction in water and chemical consumption is described and its effects on wet fastness properties are investigated by an experimental method.