Nilüfer Çayının su kalitesinin belirlenmesi
Determination of water quality of Nilüfer Stream
  1. Tez No: 691682
  2. Yazar: GÜLSEFA AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ELMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmada Bursa ilinin su kaynaklarından biri olan Nilüfer Çayı'nın su kalitesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Nilüfer Çayının üzerinde belirlenen noktalarda numuneler alınarak analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu analizler fiziksel (pH, sıcaklık, ÇO, iletkenlik vb.) ve kimyasal (TKN, nitrit azotu, nitrat azotu NH4, vb) parametreler ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler su kalitesi yönetmeliğine göre değerlendirilmiş ve su kalitesi sınıfları belirlenmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlar, Yerüstü Su Kalitesi Yönetimi Yönetmeliğinde yer alan parametreler dikkate alınarak değerlendirildiğinde; Sukain011 istasyonu III. sınıf, Sugin034-suoin029 istasyonu IV. sınıf, Sugin027 istasyonu III. sınıf, Sugin032-suoin024 istasyonu IV. sınıf, Sugin028- suoin071 istasyonu III. sınıf, Sugin033-suoin028 istasyonu IV. sınıf, Sugin010- suoin031 istasyonu IV. sınıf Sugin029-Suoin030 IV. sınıf, Sugin014 III.sınıf Sugin014 III.sınıf Suoin063 IV.sınıf Suoin025 IV. Sınıf kalitede olduğu görülmektedir. Çaydaki su kaynaklarının büyük kısmının su kalitesi açısından iyi durumda olmadığı, görülmektedir. Bölgedeki sanayinin gelişmiş olması ve yürütülen tarımsal faaliyetler su kirliliğine neden olmaktadır. Bu çalışmada, havzadaki tüm kirletici odaklar değerlendirilerek, Çayı besleyen su kaynaklarının ve sulama amaçlı kullanılacak Çay çıkış suyunun su kalitesinin artması adına çözüm önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the water quality of Nilüfer stream, which is one of the water reaources of Bursa province. The samples were collected at the specific points on the Nilüfer Stream and analyzed. These analyzes were applied as physical (pH, temperature, DO, conductivity, etc.) and chemical (TKN, nitrite nitrogen, nitrate, nitrogen, etc.) parameters Obtained data were evaluated and determined according to the water quality regulation and water quality classes. When the results were evaluated by considering the parameters in the Surface Water Quality Management Regulation. The classes of stations were shown as below; Sukain011 station III. class, Sugin034-suoin029 station IV. class, Sugin027 station III. class, Sugin032-suoin024 station IV. class, Sugin028-suoin071 station III. class, Sugin033-suoin028 station IV. class, Sugin010-suoin031 station IV. class Sugin029- Suoin030 station IV class, Sugin014 station III. class Sugin014 station III. class Suoin063 station IV. Class, Suoin025 station IV. Class. . It is seen that most of the water resources in the stream are not in good condition in terms of water quality. The developed industry in the region and the agricultural activities cause water pollution. . In this study, by evaluating all the polluting sources in the basin, solution suggestions are presented to increase the water quality of the water sources feeding the Stream and the effluent water to be used for irrigation purposes.