Quarantine monitoring based on geo-fencing technique and Gps-Gsm tracking system
  1. Tez No: 691683
  2. Yazar: NAWAR ALQARNAWI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. INDRIT MYDERRİZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Geniş akıllı telefon ve uydu ağı kapsama alanı, günlük hayatımızın konforunu artıran bir dizi yararlı uygulamaya katkıda bulunur. Uydu tarafından sağlanan Küresel Konumlandırma Sistemini (GPS) kullanarak, insanlar belirli bir konumda gerçek zamanlı olarak izlenebilir. GPS, bir dizi uydu ve onun tamamlayıcı teknolojilerinden oluşan bir uydu navigasyon sistemidir. Takip sistemleri, araçların, gemilerin, uçakların veya genel olarak kişilerin fiziksel konumlarını belirlemek için kullanılmaktadır. COVID-19 gibi bulaşıcı hastalıklar söz konusu olduğunda, yayılmasını azaltmak için en önemli önlem kontrol altına almaktır. Karantina genellikle bir çözümdür çünkü insanların 14 ila 20 günlük bir kuluçka süresi boyunca evlerinde tutulmasını gerektirir, böylece enfekte olmuş kişilerin yerini belirlemek için izleme sistemi kullanılabilir. Oysa karantina, özel izleme merkezlerine kıyasla risk altındaki çok sayıda kişiyi ayırmanın çok daha uygun maliyetli ve uygun bir yoludur. Ancak, karantinaya alınan alanlar dünya çapında dağıldığından, konaklama yerlerinin içindeki sınırları doğru bir şekilde izlemek zordur. Hastanelerde kalmayı reddeden veya başka bölgelerden seyahat eden birçok insan var. Etkin bir sınır koruma sistemi benimseyen coğrafi çitli GPS sistemi önerilmektedir. Sistem, akıllı telefonların sınırlarına uyan bileklikler kullanılarak 2020 yılında bir ev karantina politikası uygulamak için bir uygulama olarak tanıtıldı. Sonuçlardan, önerilen sistemin çeşitli koşullarda doğru bir performansa ulaştığı sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Broad smartphone and satellite network coverage contribute to a number of useful applications that improve the comfort of our everyday lives. Using the Global Positioning System (GPS) provided by the satellite, people can be tracked in real-time at a specific location. The Global Positioning System (GPS) is a satellite - based navigation system made up of several satellites and supporting technologies. Tracking systems are utilized to determine the physical location of vehicles, ships, aircraft, or persons in general. In the case of infectious diseases such as COVID 19, containment is the most important measure to reduce its spread. Quarantine is usually a solution because it requires people to be kept in their homes for an incubation period of 14 to 20 days thus that the tracking system can be employed to specify the location of the infected peoples. Whereas quarantine is a much more cost-effective and convenient way of separating a large number of individuals at risk compared to dedicated monitoring centers. However, it is difficult to accurately track confines inside their accommodations as the quarantined sites are dispersed across the world. Many people refuse to stay in hospitals or travel from other areas. The geo-fenced GPS system, which has adopted an efficient border protection system, is proposed. The system is introduced as an application to implement a home quarantine policy in 2020 using wristbands that match the confines of smartphones. It can be concluded from the results that the proposed system achieves an accurate performance at various conditions.