Aerop-anaerop antrenmana bağlı meydana gelen değişimlerin laboratuvar ve alan testleri ile saptanması
The Determination of changes resulting from aerob and anaerob training with the help of laboratory and field test
- Tez No: 69170
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı, farklı antrenmanlara bağlı meydana gelen bazı kan parametreleri (La ve NH3) değişimlerinin laboratuvar (Wingate) ve alan testleri (Margaria-Kalamen 50 yard koşu ve 400 m koşu) ile saptanmasıdır. Araştırmamıza, çeşitli spor branşları ile uğraşan, fakat düzenli antrenman yapmayan 12 (Lgrup) ve hiçbir spor branşı ile ilgilenmeyen antrenmansız 13 (2.grup) denek gönüllü olarak katılmışlardır. Deneklerin yaş ortalamaları 20.45±1.68 arasındaydı. Wingate ve 400 m koşu testi öncesinde ve toparlanmanın 5.dk.'sında alınan venöz kan örneklerinden plazma La ve Nhb konsantrasyonlarının değişiklikleri, nabız, yorgunluk endeksi ve performans gelişimleri incelenmiştir. Wingate anaerobik güç testinin performans değerleri olan max.güç, ort.güç ve min.güç ile yorgunluk endeksi değişimleri gözlendi. 1. gruba anaerop, 2. gruba ise aerop+anaerop karakterde haftada 2 gün olmak üzere 8 hafta süreyle antrenman yaptırıldı. Antrenmanlar sonrasında testler tekrarlandı. Her iki test protokolü için alınan venöz kan örnekleri Johnson&Johnson kuru sistem kidleri kullanılarak Johnson&Johnson'nın Ektachem 750xRC analyzer cihazında çalışıldı. Plazma kanda normal değerler; La için 0.7-2.1 mmol/L, NH3 için ise 30-86 nmol/L'dir. Araştırmamızın sonucunda; antrenmanlar sonrasında Wingate testi plazma La ve NH3 konsantrasyonları aerop+anaerop karakterde antrenman yapanlarda anaerop karakterde antrenman yapanlara göre yüzde olarak daha çok düşük değerler göstermiştir. ES'nda La için %5.9 (15.09±2.61, 14.20+2.40), NH3 için ise %22.22 (140.23±33.14, 171.38±44.22) oranında olmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The purpose of this study is to determine blood parameter (La and Nhh) changes resulting from various training with the help of laboratory (Wingate) and field (Margaria-Kalamen 50 yard run and 400 m run) test. For our study, 12 (1. group) subjects who are interested in sports but don't train regularly and 13 (2.group) subjects who don't do sport at all, our study volunteerly. The subjects age mean was 20.45+1.68. Blood plasma La and Nhfe concentration changes, pulse, fatigue index and performance improvements were studied in venous blood samples which were taken prior to Wingate and 400 m run test and 5th minute of recovery. Max. power, mean power and min. power and fatigue index changes which are the wingate anaerobic power test performance variables were observed. 2.groups trained for 8 weeks and 2 days a week, first group trained in anaerob form and second group trained in aerob+anaerob form. Tests were repeated after training. Venous blood samples taken for both tests were studied in Johnson&Johnson Ektachem 750xRC analyser device using Johnson&Johnson dry system kids. Normal values for blood plasma are 0.7- 2.1 mmol/L for La and 30-86 nmol/L for NH3. As a result of our study, in Wingate test after training, plasma La and NH3 concentrations in aerob+anaerob form were much lower compared to those who trained in anaerob form. After exercises, %5.9 (15.09+2.61, 14.20+2.40) for La, %22.22 (140.23*33.14, 171.38+.44.22) for NH3.