Farklı el tercihinde bulunan sporcuların el reaksiyon sürelerinin karşılaştırılması ve reaksiyon süresinin zeka seviyesiyle ilişkisi
A comparison of sportmen who have different hand choice with hand reaction time and with the relaction of reaction time and intelligent level
- Tez No: 69171
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA DOĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
19-26 Yaş grubunda bulunan 52 erkek ve 27 kız olmak üzere 79 denek üze rinde“Lateralizasyon Anketi”uygulanarak el tercihi dağılımları saptanmıştır. El tercihi dağılımlarına göre, deneklerin sağ ve sol el reaksiyyon zamanlan tesbit edilip karşılaştınlmıştır. Ayrıca deneklere IQ testi uygulanarak reaksiyon zaman larıyla olan ilişkisi araştırıldı. Sonuç olarak deneklerin baskın ellerinin reaksiyon zamanı diğer ellerinin reak siyon zamanlarından daha kısa olduğu görülmektedir. Sağlak ve solak deneklerin bas kın olan ellerinin reaksiyon zamanlan arasındaki farkın önemli olmadığını anlaşılmıştır. Reaksiyon zamanı ile IQ değerleri arasında anlamlı bir iHşkinin olup olmadığı araştırılmış bu ilişkinin istatistiki bakımdan anlamlı olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
A lateralization questionnairy on the distribution of hand preference on 79 samples of whom 52 were male and 27 female was done. Those samples were between the ages of 19 and 26. The reaction times of the samples right and left hand were determined and compared according to the distribution of hand preference. Although an IQ test was made on the samples and its relationship with the reaction time was examined. As a result it was seen that the generally used hands reaction time is much shorter than the other hands. Also it was seen that there was no great difference in the reaction time by left or right-handed samples. ît was examinend whether there is an important relationship between the IQ and the reaction time and it came out that from the view of statistics there is no relation.