Hemşire ve ebelerin üriner inkontinans ile ilgili bilgi ve tutumları
Related to urinary incontinence of nurses and momentsknowledge and attitude
  1. Tez No: 691739
  2. Yazar: HÜLYA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA KAVLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Üriner inkontinans, yaş ile beraber görülme sıklığı artan, yaşam kalitesinin bozulmasına neden olan, sosyal ve hijyenik problemlere yol açan istemsiz idrar kaçırma durumudur. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere göre daha fazladır . Sağlık ekibi içerisinde yer alan ebe ve hemşirelerin üriner inkontinansın önlenmesi ve bu sorunun giderilmesine ilişkin aktif rol almaları, özellikle üriner inkontinansın gelişmesinde risk olarak kabul edilen gebelik, doğum, doğum sonu dönemde pelvik taban kaslarının güçlendirilmesi ve diğer risk faktörlerine ilişkin eğitim ve danışmanlık hizmetlerinde etkin bir şekilde rol almaları gerekmektedir. Profesyonel sağlık çalışanı olarak inkontinanslı bireylere yaklaşımda bireylerin tedavi sürecini olumsuz yönde etkileyen bu durumu göz önünde bulundurmaları da değerlendirmelidir. Bu çalışmanın amacı hemşire ve ebelerin üriner inkontinansa yönelik bilgi ve tutumları değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini Gaziemir Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi (n=107) ve Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesinde (n=364) çalışan 471 hemşire ve ebe oluşturmaktadır. Örneklemini ise araştırmaya katılmayı kabul eden ve araştırmanın dahil edilme kriterlerini karşılayan 292 ebe ve hemşire oluşturmuştur. Katılımcılara Birey tanıtım formu, Üriner İnkantinas Bilgi Formu ve Üriner İnkontinans Davranış Skalası (Urinary Incontinence Attitude Scale) doldurulmuştur. Bulgular: Çalışma kapsamına alınan hemşire ve ebelerin yaş ortalaması ağırlıklı olarak 40-49 yaş aralığındadır. Katılımcıların 280'i (%95,7) kadın, 12'si (%4,3) erkektir; Katılımcıların 40'ı (%13,7) idrar kaçırma durumuna evet derken 252'si (%86,3) hayır demiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Urinary incontinence is an involuntary urinary incontinence that increases with age, causes deterioration in quality of life, and causes social and hygienic problems. The incidence in women is higher than in men. The active role of midwives and nurses in the health care team regarding the prevention of urinary incontinence and the elimination of this problem is an effective way of providing training and consultancy services regarding pregnancy, childbirth, strengthening of the pelvic floor muscles and other risk factors, which are considered as a risk in the development of urinary incontinence. they need to take a role. In approaching individuals with incontinence as a professional health worker, it should also be evaluated that individuals should consider this situation, which negatively affects the treatment process. The aim of this study is to evaluate the knowledge and attitudes of nurses and midwives towards urinary incontinence. Materials and Methods: The population of the study consists of 471 nurses and midwives working in Gaziemir Nevvar Salih İşgören State Hospital (n=107) and Buca Seyfi Demirsoy State Hospital (n=364). The sample consisted of 292 midwives and nurses who accepted to participate in the study and met the inclusion criteria of the study. Individual information form, Urinary Incantinas Information Form and Urinary Incontinence Attitude Scale were filled in to the participants. Results: The average age of nurses and midwives included in the study is mainly between the ages of 40-49. 280 (95.7%) of the participants were female and 12 (4.3%) were male; While 40 (13.7%) of the participants said yes to urinary incontinence, 252 (86.3%) said no. Nurses and midwives' Knowledge Scores Mean x̄=19.95, Behavior Mean Scores x̄=45.49, and correlation analysis was performed to determine the relationship between knowledge scores and behavior scores.