Emeklilerde boş zaman yönetimi, rekreatif etkinlik katılımı ve yaşam doyumunun incelenmesi
Investigation of leisure time management, participation in recreative activites and life satisfactionin retired people
  1. Tez No: 691747
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI SU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada emekli bireylerin boş zaman yönetimleri, rekreatif etkinliklere katılımları ve yaşam doyumları demografik değişkenlere göre incelenmiştir. Ayrıca, yaşam doyumları ile boş zaman yönetimi ve rekreatif etkinliklere katılım ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.Araştırmanın evreni Türkiye'de yaşayan emekli nüfusudur. Araştırmanın örneklem grubunu seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiş 712 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada veriler, Boş Zaman Yönetimi Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği, Rekreatif Etkinlik Katılım Türü Skalası ve Demografik değişkenlerden oluşan anket formu ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde Skewness ve Kurtosis normallik testleri sonucunda dağılımın normal olduğu tespit edilmiştir. Verilerin analizinde betimleyici istatistiklerle birlikte normal dağılımda parametrik testlerden, iki bağımsız grup ortalamaları arasında karşılaştırmalar için t-testi, ikiden fazla grupların analizinde ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) istatistiksel yöntemi ve sürekli değişkenler arasındaki ilişki düzeylerini belirlemek için Pearson Korelâsyon Analizi uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin analizi sonucunda; emekli bireylerin boş zaman yönetimlerinde boş zaman değerlendirme alanı durumu,emekli olunan kurum, eğitim durumu ve algılanan gelir durumu değişkenlerine göre fark vardır. Yaşam doyumlarında ise boş zaman yönetimlerinden farklı olarak cinsiyet değişkeninde fark vardır. Rekreatif etkinlik katılım türlerinde medeni durum, emekli olunan kurum, eğitim durumu ve algılanan gelir durumu değişkenlerine göre fark vardır. Çalışmada ayrıca emekli bireylerin boş zaman yönetimleri ile rekreatif etkinlik katılım türleri ve yaşam doyumu arasında pozitif yönlü orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, leisure management, participation in recreational activities and life satisfaction of retired individuals were examined according to demographic variables. In addition, it is aimed to examine the relationship between life satisfaction, leisure time management and participation in recreational activities.The sample group of the research consists of 712 people selected by convenient sampling method, one of the non-random sampling methods. The data in the study were obtained with a questionnaire consisting of Leisure Management Scale, Life Satisfaction Scale, Recreational Activity Participation Type Scale and Demographic variables.In the analysis of the data, it was found out that the distribution was normal as a result of the Skewness and Kurtosis normality tests. In the analysis of the data, together with descriptive statistics, parametric tests in normal distribution, t-test for comparisons between the means of two independent groups, one-way analysis of variance (ANOVA) statistical method in the analysis of more than two groups, and Pearson Correlation Analysis were used to determine the relationship levels between continuous variables.As a result of the analysis of the data obtained in the study; There is a difference in the leisure management of retired individuals according to the variables of the leisure area, the institution of retirement, education and perceived income.On the other hand, there is a difference in the gender variable in life satisfaction, unlike the leisure time management.There is a difference in recreational activity participation types according to marital status, institution of retirement, educational status and perceived income status.The study also found a moderately positive relationship between retired individuals' leisure time management, recreational activity participation types, and life satisfaction.