Hedef belirleme ve sözel geribildirimin on haftalık basketbol antrenmanında turnike ve top sürme üzerine etkisi
Effect of goal setting and verbal feedback on lay-up and dribbling during ten weeks basketball exercise
  1. Tez No: 691755
  2. Yazar: İBRAHİM EFE ETİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN TOROS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı; antrenmanlarda hedef belirleme ve sözel geribildirimin basketbolda top sürme ve turnike becerileri üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırma grubuna; spor okullarında öğrenim gören 140 erkek öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. 10 haftalık antrenman ve sözel geribildirim verilen 35 öğrenci, 10 haftalık antrenman ve hedef belirleme verilen 35 öğrenci, 10 haftalık antrenmanda sözel geribildirim ve hedef belirleme verilen 35 öğrenci, 10 haftalık antrenman uygulanan ve hem sözel geribildirim hem de hedef belirleme verilmeyen kontrol grubunda 35 öğrenci yer almıştır. Veri toplama araçları olarak, geçerlik ve güvenirlik çalışması Çamur (2001) tarafından yapılan Top Sürme Değerlendirme Formu ve Turnike Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Veri analizinde puanların normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek için Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri kullanılmıştır. Grupların ön test ve son test puanları arasındaki farkı belirlemek için Wilcoxon İşaretli Sıralar Testinden yararlanılmıştır. Çalışmada, istatistiksel işlemlerde anlamlılık değeri 0,05 olarak alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of goal setting and verbal feedback in training on dribbling and lay-up skills in basketball. 140 male students studying at sports schools voluntarily participated in the research group. There were 35 students given 10 weeks of training and verbal feedback, 35 students given 10 weeks of training and goal setting, 35 students given verbal feedback and goal setting in 10 weeks of training, and 35 students in the control group that received 10 weeks of training and were not given both verbal feedback and goal setting. As data collection tools, Dribbling Evaluation Form and Lay-up Evaluation Form, whose validity and reliability studies were conducted by Çamur (2001), were used. Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests were used to determine whether the scores were normally distributed in the data analysis. Wilcoxon Signed Rank Test was used to determine the difference between the pretest and posttest scores of the groups. In the study, the significance value was taken as 0.05 in statistical procedures.