Çocuklarda tip 1 diabetes mellitus'ta kan şekeri kontrolünün serbest ve bioavailable 25(OH) vitamin D düzeylerine etkisi
Effect of blood sugar control on free and bioavailable vitamin 25(OH) D levels in TYPE 1 diabetes mellitus in children
- Tez No: 691756
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURMUŞ DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
AMAÇ: Tip 1 diyabet mellitus (Tip 1 DM) d vitamin eksikliği ya da yetersizliği sık görülen bir durum olmasına rağmen bu duruma neden olan mekanizmalar net değildir. Bu çalışmada çocukluk çağı tip 1 DM olgularındaki serbest 25(OH)D ve biyoavailable 25(OH)D düzeylerinin sağlıklı olgulardaki değerler ile karşılaştırılarak d vitamin düşüklüğünün nedenine yönelik yeni bilgiler elde etmektir. YÖNTEM: Çalışmaya tip 1 DM tanısı olan 4-18 yaş arası 40 hasta ile aynı yaş ortalamasına sahip sağlıklı 40 olgu alındı. Tüm olguların antropometrik ölçümleri yanında diyabetli olguların diyabet süresi, günlük toplam insülin dozları, bazal insülin dozları kaydedildi. Katılımcılardan alınan venöz kan örneklerinden serum 25(OH)D, Parathormon (PTH), alkalen fosfataz (ALP), kalsiyum, fosfor, HbA1c, serum vitamin D bağlayıcı protein (VDBP) düzeyleri çalışıldı. Serbest 25(OH)D ve biyoavailable 25(OH)D düzeyleri literatürde belirtilen uygun matematik formülleri ile hesaplandı. BULGULAR: Diyabet ve kontrol gruplarında antropometrik ölçümler, yaş ve cinsiyet açısından farklı değildi. Serum 25(OH)D ve VDBP değerleri diyabetli olgularda anlamlı düşük saptandı. Serum biyoavailable 25(OH)D ve serbest 25(OH)D değerleri de diyabet grubunda düşük bulundu. Serum 25(OH)D ile VDBP arasında anlamlı bir korelasyon görülmedi. Ayrıca HbA1c değerleri diyabet ve kontrol gruplarında d vitamin ve fraksiyonları üzerine etkili bir faktör olmadığı saptandı. Tüm çalışma grubunda serum VDBP üzerine etkili tek risk faktörü diyabetli olmak idi. Diyabet grubunda hem VDBP hem de 25(OH)D değeri düşük bulunmasına rağmen biyoavailable 25(OH)D oranı ve serbest 25(OH)D oranları kontrol grubuna göre daha yüksek bulundu. SONUÇ: VDBP' ye bağlı olmayan 25(OH)D'nin tip 1 DM olgularında nasıl değiştiği ve bu değişimin PTH, kan şekeri regülasyonu ile ilişkisinin irdelenmesi, tip 1 DM' de sık görülen vitamin D yetersizliğine bakışımızı ve yönetimimizi değiştirebilir
Özet (Çeviri)
Aim: Lack of D vitamins and insufficiency are often encountered in Type 1 Diabetes Mellitus (Type 1 DM) but Tit is not clear that what type of mechanisms are caused to Type 1 Diabetes Mellitus. In this experiment, free 25(OH)D in childhood Type 1 DM and 25(OH)D values in healthy phenomes are compared. Therefore, new data are taken which are about new reasons of scarcity D vitamins. Materials and Methods: 40 patients aged 4-18 years with type 1 DM and 40 healthy patients with the same mean age were included in the study. In addition to anthropometric measurements of all patients, duration of diabetes, total daily insulin doses, and basal insulin doses of diabetic patients were recorded. Serum 25(OH)D, Parathormone (PTH), alkaline phosphatase (ALP), calcium, phosphorus, HbA1c, serum vitamin D binding protein (VDBP) levels were studied from venous blood samples taken from the participants. Free 25(OH)D and bioavailable 25(OH)D levels were calculated with appropriate mathematical formulas specified in the literature.Results: Anthropometric measurements were not different in terms of age and gender in diabetes and control groups. Serum 25(OH)D and VDBP values were found to be significantly lower in patients with diabetes. Serum bioavailable 25(OH)D and free 25(OH)D values were also lower in the diabetes group. There was no significant correlation between serum 25(OH)D and VDBP. In addition, HbA1c values were not found to be an effective factor on vitamin d and its fractions in diabetes and control groups. The only risk factor effective on serum VDBP in the entire study group was diabetes. Although both VDBP and 25(OH)D values were lower in the diabetes group, the bioavailable 25(OH)D and free 25(OH)D ratios were higher than the control group.Conclusions: Examining how 25(OH)D not dependent on VDBP changes in type 1 DM cases and the relationship between this change and PTH, blood sugar regulation may change our view and management of vitamin D deficiency, which is common in type 1 DM.