Türkiye'de çevrenin korunması ve geliştirilmesinde hukuki araçlar: 2010 - 2020 dönemlerinden seçilmiş örnek idari yargı kararları üzerinden bir inceleme
Legal mechanisms for environmental conservation and development in Turkey: Examining the selected sample administrative judicial decisions from the 2010 to 2020
  1. Tez No: 691761
  2. Yazar: ALPER AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN EMEK İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çevre, insanın, var olduğundan beri içerisinde yaşadığı, bir unsuru olduğu ve sürekli etkileşim içerisinde bulunduğu bir kavram ve olgudur. İnsan – çevre ilişkisi, insanın var olduğu andan itibaren süregelmiştir. Bu ilişkide, iki taraf da birbirini etkilemekte ise de insan, daha fazla bir şekilde çevreyi etkilemiş ve değiştirmiştir. İnsan faaliyetlerinden etkilenegelen çevre, olumsuz insan faaliyetlerinin etkisini ilk zamanlarda kendi sistemi içerisinde idare edebilmiş ve çevrenin üzerinde olumsuz bir durum ortaya çıkmamıştır. Fakat, olumsuz insan faaliyetlerinin yoğunluğunun artması ile uzun dönemde artık çevre, bu olumsuz faaliyetlerin etkilerini kendi sistemi içerisinde idare edememiş ve çevresel sorunlar ortaya çıkmaya başlamıştır. Çevresel sorunlara rağmen insan, ilk zamanlarda bu sorunlara ve çevre konusuna kayıtsız kalmayı başarabilmiştir. Fakat, ne zaman ki çevre sorunları, sürdürelemez hale gelmeye ve insan yaşamı ile ekonomik hayatı olumsuz etkilemeye başlamış, işte o zaman çevre sorunları ve çevre konusu insanın gündemine girmeye başlamıştır. Bununla birlikte, çevre sorunlarının çözümü, çevrenin korunması ve geliştirilmesi için çeşitli çözümler ve araçlar geliştirilmeye başlanmıştır. Bu çözüm ve araçlardan birisi de hukuki araçlar olmuştur. Bu çalışmada, çevre ile ilgili genel açıklamalar yapıldıktan sonra çevre ile ilgili hukuki araçlar ayrıntılı olarak incelenmiştir. Araştırmanın teorik kesimini oluşturan kavram ve kuramlar tarihsel yöntemle, teorilerin pratikteki karşılığı ise betimsel araştırma yöntemiyle ele alınmıştır. Daha sonra ise, çevrenin korunması ve geliştirilmesi açısından incelenen hukuki araçların yargı kararları ile nitel analizi yapılmıştır. Sonuç olarak da hukuki araçların ve yargı kararlarının Türkiye'deki durumu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The environment is a concept and phenomenon in which a person has existed since the beginning of time, has an element, and is constantly in contact with. The human-environment relationship has continued since the existence of humans. Even though both parties in this interaction have an impact on each other, individuals have had a greater impact on and transformed the environment. In the early days, the environment, which had been impacted by human activities, was able to control the impacts of harmful human activities within its own system, and no unfavorable scenario arose. However, when the intensity of negative human activities increased, the environment was unable to manage the effects of these negative activities within its own system, and long-term environmental issues began to emerge. Despite environmental issues, people in the early days managed to remain unconcerned about these issues and the environment. When environmental problems became unsustainable and had a negative impact on human and economic life, environmental concerns and issues began to rise to the top of people's agendas. Meanwhile, many methods and technologies for solving environmental problems, protecting the environment, and developing it have begun to be developed. One of these solutions and tools has been legal tools. In this study, after providing general environmental explanations, legal instruments relating to the environment were investigated in depth. The historical approach is used to deal with the theoretical conceptions and theories, while the descriptive research method is used to deal with the practical equivalents of the theories. After that, judicial decisions were used to conduct a qualitative study of the legal instruments reviewed in terms of environmental protection and development. As a result, Turkey's legislative instruments and judicial decisions have been assessed.