Parotidektomi cerrahisinde fasiyal sinir topografisinin belirteç noktalara göre belirlenmesinin endoskopik sonuçları
Endoscopic results in identification of the facial nerve topography according to pointers during parotidectomy surgery
- Tez No: 691764
- Danışmanlar: PROF. DR. TARIK BABÜR KÜÇÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Parotidektomi sırasında fasiyal sinir yaralanması bu operasyonla ilişkili en önemli komplikasyonlardan biri olmaya devam etmektedir. Fasiyal sinir yaralanmasının önlenmesi, ana gövdenin stilomastoid foramenden itibaren fasiyal sinirin ekstratemporal seyrinin ayrıntılı olarak öğrenilmesiyle başlar. Fasiyal sinirin ana gövdesinin tanımlanmasını ve korunmasını kolaylaştıran ve anterograd diseksiyon esnasında fasiyal sinirin distal dallarına kadar korunmasını kolaylaştıran güvenilir anatomik işaretler mevcuttur. Bu makale, parotis cerrahisi sırasında fasiyal sinirin ana gövdesinin güvenilir bir şekilde tanımlanması için gerekli olan iskelet, kıkırdak ve kas işaretlerini gözden geçirmekte ve aynı zamanda endoskop kullanımının bu aşamaları hızlandırılmasındaki rolü ve katkısından bahsetmektedir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya kliniğimizde 2006-2020 parotis kaynaklı kitle nedenli primer parotidektomi yapılan ve diseksiyon esnasında endoskopik sistem kullanılan 43 hasta dahil edildi. Hastaların preoperatif histopatolojik tanıları, preoperatif MR görüntülemelerinde retromandibular ven, digastrik kas ile kitle ilişkisi, intraoperatif belirteç noktalar ortaya konulduktan sonra fasiyal sinirin bulunma süreleri, belirteç noktalarla fasiyal sinir mesafeleri ve postoperatif fasiyal sinir muayeneleri analiz edildi Bulgular:.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT Objective: Facial nerve injury during parotidectomy remains one of the most important complications associated with this operation. Prevention of facial nerve injury begins with a detailed understanding of the extratemporal course of the facial nerve, beginning with the identification of the main trunk in the stylomastoid foramen. Reliable anatomical landmarks are available that facilitate identification and preservation of the main trunk of the facial nerve and facilitate antegrade dissection and preservation of the distal facial nerve. This article reviews the skeletal, cartilage, and muscle signs required for reliable identification of the main trunk of the facial nerve during parotid surgery, as well as the role and contribution of endoscope use and advantages of usage endoscopic system Material and Methods: The study included 43 patients who underwent primary surgery in 2006-2020 in our clinic, and parotidectomy due to parotid mass, and endoscopic system was used during dissection.