Mahalli idareler genel seçimleri sonrasında işten ayrılan çalışanların mobbing algılarının değerlendirilmesi: Aydın ili örneği
Evalution of mobbing perceptions of employees who left after local administrations general elections: The sample of Aydın
- Tez No: 691765
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALGIN OKURSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Türkiye'de yapılan mahalli idareler ve belediye seçimleri ile her beş yılda bir belediye başkanları ve yöneticileri değişmektedir. Bu değişimler sonrasında her yönetici çalışma prensiplerine uygun ve çalışma ekibini oluşturmak maksadı ile bazı çalışanların işe son verir veya çalışma yerlerini değiştirir. Bu değişimin sebebi bazen siyasi görüşler bağlamında da yaşanabilmektedir. Yapılan çalışma 2019 yılında yapılan mahalli idareler seçimlerinden sonra belediyelerde işten ayrılan çalışanların mobbing algılarının değerlendirilmesine yönelik şekilde planlanmıştır. Çalışma Aydın ilinde 2019 seçimlerinden sonra belediye başkanının ve belediye başkanının siyasi partisi ile birlikte değiştiği beş ilçe belediyesini kapsayıcı şekilde yapılmıştır. Aydın iline bağlı beş ilçede yaşanan belediye yönetimi değişimi ile mobbing etkisi bağlamında oluşan işgücü devri üzerine nicel araştırma yaklaşımı ile çalışma şekillendirilmiştir. Uygulanan mobbing ölçeği ile elde edilen veriler SPSS programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Analizler demografik değişkenler ile mobbing unsurlarının farklılıklarını analizine odaklanmıştır. Analizler sonucunda özellikle çalışma statüsü, iş tecrübesi ve medeni durum bakımından farklıklara ifadeler bazında ulaşılmıştır. Mobbing algısının en fazla farklılık gösterdiği demografik özellik çalışma statüsü olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Along with local administrations and municipal elections, mayors and administrators change every five years in Turkey. After these changes, each manager terminates or changes the workplace of some employees in order to form a working team in accordance with working principles. Sometimes the reason for this change can be experienced due to political views. The study was planned to evaluate the mobbing perceptions of employees who left their jobs in municipalities after the local government elections held in 2019. The study was carried out to cover five district municipalities in Aydın, where the mayor and the mayor changed together with their political party after the 2019 elections. The study has been shaped with a quantitative research approach on the change in the municipality management in five districts of Aydın and the workforce turnover in the context of mobbing effect. The data obtained with the applied mobbing scale were analyzed by the SPSS program. The analyzes focused on analyzing the differences between demographic variables and mobbing elements. As a result of the analyzes, differences were reached especially in terms of working status, work experience and marital status. The demographic feature in which mobbing perception differs the most was found to be working status.