Parotis bezi kitlelerinde cerrahi ile ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, magnetik rezonans görüntüleme ve ince iğne aspirasyon biyopsisinin tanı değeri
  1. Tez No: 99093
  2. Yazar: H. FATİH ÇAĞLAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ UYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
7. ÖZET Ocak 1993 ile Temmuz 2000 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı polikliniğine başvuran, klinik ve radyolojik olarak parotis bezinde kitle bulguları gösteren toplam 54 hasta incelendi. Hastaların 1 9'u erkek, 35'i kadın olup yaşları 14-86 arasında değişmekteydi. Hastalara USG, BT, MRG, sintigrafi ve IİAB tetkiklerinden iki veya daha fazlası yapılarak kitlenin lokalizasyonu, benign veya malign karakterde olup olmadığı belirlenerek postoperatif histopatolojik sonuçlarla kıyaslandı. Olguların tamamına USG, 49'una BT, 26'sına MRG, 5'ine sintigrafi ve 41'ine İİAB yapıldı. Histopatolojik olarak pleomorfik adenoma (n=22), Warthin tümörü (n=3), lipoma (n=2), schwannoma (n=2), mukoepidermoid karsinoma (n=5), karsinoma ex pleomorfik adenoma (n=4), epidermoid karsinoma (n=4), adenokarsinoma (n=2), şeffaf hücreli karsinoma (n=1), malign lenfoma (n=2) ve tüberküloz (n=3) tanıları konuldu. Hastaların 4'üne klinik takip ile lenfadenit tanısı konuldu. Cerrahiye giden hastalar postoperatif morbidite ve nüks yönünden takip edildi. Lezyona yönelik uygun tedavi rejimi belirlendi. Sonuç olarak parotis bezi kitlelerinin büyük bir kısmı benign tümör ve inflamatuar kitlelerden oluşmaktaydı. Kitlelerin büyük bir kısmı yüzeyel lob yerleşimliydi. Klinik olarak parotis lojunda kitle varlığından şüphe edilen hastalarda ilk olarak USG ve IİAB yapılması uygundur. Yeterli bilgi elde edilemezse BT ve MRG yapılmalıdır. Benign, kapsüllü ve yüzeyel lob yerleşimli tümörlerde enükleasyon tekniği uygulanabilir. Malign tümörler ve derin lob yerleşimli benign tümörlerde total parotidektomi yapılmalıdır. 112
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY In this study, 54 patients clinically and radiologically showing a mass in the parotid gland who admitted to S. Ü. Faculty of Medicine Ear-Nose-Throat clinics between January 1993 and July 2000 were investigated. The study population consisted of 35 female patients and 19 male patients, with ages at diagnosis ranging from 14 to 86 years. By using at least two or more of ultrasonography, CT, MR imaging, scintigraphy, or FNAB examination methods, the location, benign or malignant nature of the masses were determined and compared with histopathologic results. USG examination in all patients, CT examination in 49 patients, MRI examination in 26 patients, scintigraphy in 5 patients and FNAB in 41 patients were performed. Histological examinations revealed pleomorphic adenoma (n=22), Warthin's tumor (n=3), lipoma (n=2), schwannoma (n=2), mucoepidermoid carcinoma (n=5), carcinoma ex pleomorphic adenoma (n=4), squamous cell carcinoma (n=4), adenocarcinoma (n=2), clear cell carcinoma (n=1), malign lyphoma (n=2), and tuberculosis (n=3). Of the patients, 4 were diagnosed as lymphadenitis by clinical follow up. Patients who underwent surgery were followed in respect of postoperative morbidity and recurrence. Proper treatment regimens for the lesions were decided. As a result, most of parotid gland masses were benign tumors and inflammatory masses. Most of the masses were localized in the superficial lobe of the parotid gland. For patients with a suspected a mass in the parotid region, initial USG examination and FNAB are suitable. If sufficient data is not revealed, CT and MRI examinations should be performed. Enucleation technique is proper for masses that are benign, encapsulated and localized in the superficial lobe of the parotid gland. For malign tumors and benign tumors localized in the deep lobe, total parotidectomy must be performed. 113