Türk hukukunda üye olmayan kişinin suç örgütüne yardım etme suçu
The crime of aiding the criminal organization of a non-member in Turkish law
  1. Tez No: 691769
  2. Yazar: OĞUZHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Gittikçe karmaşık yapılar haline gelen suç örgütleri, kendi mensuplarından olduğu kadar dışarıdan da destek almaktadır. Kanun koyucu, suç örgütlerini lağvetmek için bu örgütlerin kurucularını, yöneticilerini ve üyelerini cezalandırdığı kadar bu sıfatları haiz olmayan ve fakat örgüt adına suç işleyen, örgüte yardım eden ve örgüt propagandası yapan kişileri de cezai yaptırıma tabi tutmuştur. Çalışma konumuzu oluşturan suç örgütüne yardım etme suçu, Türk Ceza Kanunu'nun 220. maddesinin yedinci fıkrasında düzenlenmiştir. Suç örgütü açısından tali süje olan yardım eden kişinin, örgüt üyesiyle aynı cezaya mahkûm edilmesi ve hükümde yer alan kavramların muğlaklığı eleştirilmektedir. Bir diğer eleştiri ise suç örgütüne yardım etme suçunun, diğer örgütlenme suçları ile ayrımının belirsiz olmasıdır. Üç bölümden oluşan bu çalışmada öncelikle suç örgütü ve örgütlenme suçlarından bahsedilmiş, ardından suç örgütüne yardım etme suçunun; tarihçesine, karşılaştırmalı hukuktaki görünümüne, koruduğu hukuki değere ve suç sistematiği çerçevesinde önem arz eden hususlarına yer verilmiştir. Yine bu çalışmada Türk Mahkemeleri ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin suç örgütüne yardım etme suçuna ilişkin olarak verdiği kararlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Adopting even more complex structures than ever day by day, criminal organisations are supported by third parties as well as their own members. Correspondingly, the legislator lays down the criminal norms aiming to eliminate criminal organisations in such a way to hold liable not only the founders, leaders and members but also those who commit crimes on behalf of the organization, aid or make propaganda for the entity. Constituting the subject of the present work, the crime of aiding a criminal organization is regulated in the seventh paragraph of the Article 220 of the Turkish Penal Code. There are three main criticisms against the said Article. First, although the person aiding the organisation does not belong to the organisation, s/he is sentenced to the same punishment as a member. Second, concepts in the wording of the article are too ambiguous which makes different interpretations possible. Third, the crime of aiding a criminal organization cannot be easily distinguished from other crimes of organization. In this three-part study, the first part briefly explains the concepts of criminal organisation and organised crime before clarifying the essentials of the crime of aiding a criminal organization such as the protected legal interest and any other issues relating to the elements of the crime. This part also includes different perspectives in comparative law and history of the crime. In the and, the case-law of Turkish Courts and the European Court of Human Rights on the crime of aiding a criminal organization is reviewed.