Çıkar amaçlı suç örgütü ve bu örgüte ilişkin suç olarak düzenlenen fiillerin Türk Ceza Hukuku açısından değerlendirilmesi
Benefit oriented criminal organization and examining of atcs defined as crimes with regard to this organization from the perspective of the Turkish Penal System
- Tez No: 121949
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN UÇKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ÇIKAR AMAÇLI SUÇ ÖRGÜTÜ VE BU ÖRGÜTE İLİŞKİN SUÇ OLARAK DÜZENLENEN FİİLLERİN TÜRK CEZA HUKUKU AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ Tamer PAMUK Kamu Hukuku Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan-2003 Danışman: Prof. Dr. Özcan UÇKAN 4422 sayılı Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanununun 1. maddesinin 1. fıkrasında çıkar amaçlı suç örgütü tarif edilmektedir. Aynı maddede örgüte ilişkin olarak, örgütü kurma, yönetme, örgüt adına faaliyette bulunma, bilerek hizmet yüklenme, örgüte yardım etme, örgütün propagandasını yapan yayın yapma ve her ne surette olursa olsun propagandasını yapma filleri suç olarak düzenlenmektedir. Ayrıca m. 15'te de örgüte yardım etme fiili suç olarak düzenlenmiştir. Örgüt kanundaki maksatlara ulaşmak üzere, kanundaki yöntemleri kullanarak, sayı ve niteliği belli olmayan suçlan işlemek gayesi ile üç kişiden az olmamak üzere hakimce yeterli görülen sayıda failin katılımından sonra örgüt sosyal bünyesinin oluşması ve basit de olsa örgütlenmiş olması ile meydana gelir. Örgütün silahlı olması, birinci maddenin birinci fıkrasında yazılı fiillerin faillerine yönelik bir ağırlatıcı neden olarak düzenlenmektedir. Memurluk ve kamu hizmeti ile görevli olma ise bu faile ilişkin bir ağırlatıcı neden olarak düzenlenmiştir. Örgütün kanunun birinci maddesinin birinci fıkrasındaki amaçlarına ulaşması için araç suçları işleyen üyelerinin ve üye olmadıkları halde bu amaçlarla araç suçlan işleyenlerin cezalan ve örgüt lehine işlenen TCK m. 296'daki cürmün cezalan arttırılır. Kanun TCK m. 36'dan daha geniş olarak, müsaderesi gereken malların yerine geçen değerlerin ve gelirlerinin veya suçtan doğan her türlü menfaatin devlete intikalini düzenlemiştir. Bu kanunun bilinci maddesindeki suçlardan birini işlediğine dair kuvvetli belirtiler bulunan kişinin, kanun kapsamındaki suçlardan elde ettiği hususunda kuvvetli belirtiler bulunan menkul ve gayrimenkullerine, tüm hak ve alacaklarına tedbir konulması da düzenlenmektedir. Tedbir hükmü suçun işlenmesine ayrılan ve suçta kullanılan değer veya ürünleri kapsamamaktadır. Bunlara genel hükümlere göre el konulmalıdır. Hakimin devlete intikal karârı bu kanuna göre el konulanlar için açıklayıcı, diğerleri için kumcu bir karardır. Pişmanlık hükümleri yargılama aşamalarına ve failin durumuna göre cezasızlık ve ceza indirimi öngörecek şekilde düzenlenmiştir. Tezimizin amacı çıkar amaçlı suç örgütünü ortaya koyarak buna ilişkin suç olarak düzenlenen fiilleri Türk ceza hukuku açısından karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Benefit-Oriented Criminal Organizations is defined in paragraph, one of article one of Code of the Prevention of Benefit-Oriented Criminal Organizations, no. 4422. In this article the setting up, managing, acting on behalf of the organization, undertaking services deliberately, being an accessory, making propagating broadcasting for the organization or propagating in any manner are set as acts of crime. Assisting these organizations is also arranged as an offence in article fifteen. Organization comes into existence when its social body is formed and is organized even simply after joining of people regarded as enough by a judge, but not less than three, with the intend of committing uncertain number and types of crimes, to acquire aims by using methods defined and explained in this code. If this organization is armed, this is considered as a reason for an increase in the sentence for the committers of the actions mentioned in the first paragraph of article one. Being a civil servant or a public person is also considered as a reason for an increase in the sentence for perpetrators. Sentences of the members who committed the instrument offences for organization to reach the goals counted in paragraph one of article one or non-members who committed the same crimes, and sentences of the ones who committed the offences under article 296 of Turkish Penal Code are increased. This code, in a more detailed way than article 36 of Turkish Penal Code, arranges the confiscation of substitutes of any value and revenues or any benefit generated through crime. In this code, the preventive actions to be taken for the movable, immovable property and all kind of rights and claims for which there is strong indications that all of these gained by a person, that there is also strong indications that this person committed one of the crimes in the first article by means of enumerated crimes is also arranged. Decision on preventive action covers the values or products intended for the commission of crimes or used in commission of crime and these things should be confiscated according to the general rules. Court's decision on confiscation is an explanatory decision for the things confiscated according to this code but constructive decision for the others. Provisions of regret is arranged as reasons for mitigation in sentence or for not to be sentenced according to the phases of case or circumstances of perpetrator. The aim of this thesis is to examine these crimes comparatively from the perspective of the Turkish Criminal Law System by defining benefit-oriented criminal organizations.