Bupivakainin ozonlanmasının; bupivakain ilişkili nörotoksisitenin önlenmesindeki etkisinin araştırılması
The effect of ozonation-bupivacaine on the prevention of bupivacaine induced neurotoxicity
- Tez No: 691785
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada amacımız, bupivakain ilişkili nörotoksisitenin önlenmesinde veya azaltılmasında; bupivakainin ozonlanmasının sıçan siyatik sinirlerindeki etkisini incelemek. Ayrıca sekonder amacımız da toksisitesi olan bir ilacın ozonlanarak toksisitesinin azaltılabileceğinin ilk kez gösterilmesidir. Öncelikle ozonlama işlemi ile bupivakainde yapısal değişiklik olmadığı 1H(Proton) Nükleer Manyetik Rezonans (NMR) incelemesi ile gösterildi. Çalışmamızda sıçanları kontrol, bupivakain ve ozonlanmış bupivakain olmak üzere 3 ana gruba ayırdık. Ayrıca her grubu da 3. veya 7. gün örnek alınmak üzere 2 alt gruplara ayırdık. Ardından sıçanlar anestezi altında cerrahi diseksiyon ile siyatik sinir visualize edildi ve grubuna göre salin, bupivakain veya ozonlanmış bupivakain siyatik bifurkasyo proksimaline perinöral olarak enjekte edildi. Anesteziden derlenmeleri ile tüm sıçanlarda lokal anestezi etki süresinin ve fonksiyonel bloğun değerlendirilmesi yapıldı. 6 alt grubumuzdan siyatik sinir örnekleri gruplarına göre 3. veya 7. günde cerrahi olarak alındı ve immünohistokimyasal boyama, TUNNEL boyama ve transmission elekton mikroskobisi(TEM) ile nörotoksisite incelendi. Sonuçlarımızda ozonlanmış bupivakainin ışık mikroskobu incelemelerinde, immünohistokimyasal boyama (Neuroflament, S100, SOD, TNF-alfa) H-Skor analizlerinde ve TUNNEL boyama sonrası apoptotik indeks değerlerinde nörotoksisiteyi istatistiksel anlamlı olarak azalttığını gördük. Hem 3. gün gruplarında hem de 7. gün gruplarında bu protektif etki görüldü. Ayrıca yapılan fonksiyonel testlerde, bupivakain ile ozonlanmış bupivakain arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığını tespit ettik. Sonuç olarak yeni bir teknik olarak bupivakainin ozonlanmasının, ilaç etkinliğini bozmadan, sıçan siyatik sinir dokusunda nörotoksisitenin azalttığını gösterdik.
Özet (Çeviri)
Our aim in this study is to demonstrate the efficacy of ozonated-bupivacaine in reducing or preventing bupivacaine-related neurotoxicity in rat sciatic nerves. In addition, our secondary aim is to show that, the toxic effect of a neurotoxic drug can be reduced by ozonation. We conducted our study in 60 male, 10-12 weeks old (250- 350gr) rats. We obtained sciatic nerve samples from these rats on day 3 or 7 from the control, bupivacaine and ozonated bupivacaine groups. We examined these samples by immunohistochemical staining, TUNNEL staining and transmission electron microscopy (TEM). In addition, the duration of local anesthesia effect and functional block were evaluated in all rats. After the NMR examination, it was observed that there was no change in the molecular structure of bupivacaine with the ozonation process. Then, the sciatic nerve was visualized by surgical dissection under anesthesia and saline, bupivacaine or ozonated bupivacaine were injected perineurally according to the group. In our results, we found that ozonated bupivacaine statistically significantly reduced neurotoxicity in light microscopy examinations, immunohistochemical staining (Neuroflament, S100, SOD, TNF-alpha) H-Score analyzes and apoptotic index values after TUNNEL staining. This protective effect was seen in both the 3rd day groups and the 7th day groups. In addition, in the functional tests, we found that there was no statistically significant difference between bupivacaine and ozonated bupivacaine. As a result, we showed that ozonation of bupivacaine as a new technique reduces neurotoxicity in rat sciatic nerve tissue without impairing drug efficacy