Köpek histiyositik tümörlerinde angiogenezis ve foxp3+ lenfosit infiltrasyonlarının araştırılması
Investigation of angiogenesis and foxp3+ lymphocyte infiltrations in canine histiocytic tumors
- Tez No: 691786
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Patoloji, Veteriner Hekimliği, Pathology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Köpeklerdeki histiyositik proliferatif bozukluklar kutanöz histiyositoz ve sistemik histiyositoz gibi reaktif hastalıkları ve kutanöz histiyositoma, histiyositik sarkoma ve dissemine histiyositik sarkoma (malignant histiyositoz) gibi neoplastik bozuklukları içerir. Çalışmamızda köpeklerdeki çeşitli histiyositik hastalıklarda FoxP3 pozitif T lenfositleri ile birlikte VEGF boyanma yoğunluğunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında 23 adet histiyositik tümör tanılı olgu değerlendiridi. Ayırıcı tanı amacıyla Iba-1, E-kaderin ve CD3 antikorları ile boyamalar yapıldı. Bunun sonucunda 2 olguda CD3 yoğun pozitifliğinden dolayı lenfoma tanısı konuldu. Histiyositik tümör tanısı ise Iba-1 yoğun pozitifliği gözlenen 12 olguda doğrulandı. Diğer 9 olguda ise Iba-1 pozitif histiyositik hücrelerin tümör dokusunda infiltre şekilde bulunduğu görüldü. Iba-1 pozitif 12 olgunun histopatolojik incelemeleri sonucunda 4 olgu kutanöz histiyositoma, 3 olgu kutanöz histiyositozis ve 5 olgu histiyositik sarkoma (1 tanesi hemofagositik histiyositik sarkoma) olarak teşhis edildi. E-kaderin pozitifliğinin ise yalnızca bir kutanöz histiyositoma ve bir histiyositik sarkoma olgusunda bulunduğu görüldü. Iba-1 pozitif 12 olguda CD3 ve FoxP3 pozitif T lenfositler sayılarak skorlandı. Ayrıca VEGF boyamalarında değişen derecelerde pozitiflikler görüldü. İstatistiksel analizler sonucunda grup karşılaştırmasında yalnızca CD3 pozitif skor açısından histiyositik sarkoma ve kutanöz histiyositozis olgularında kutanöz histiyositoma olgularına göre anlamlı bir artış dikkati çekti. CD3, FoxP3 ve VEGF skorlamalarının korelasyon sonuçlarına göre ise yalnızca FoxP3 ve VEGF arasında orta dereceli negatif bir korelasyon gözlendi. Çalışma sonuçlarına göre köpek histiyositik tümörlerinde FoxP3 pozitif Treg'lerin sayıca artışının tümör gelişimini VEGF aracılı angiogenezisi azaltmak suretiyle baskılayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Histiocytic proliferative disorders in dogs include reactive diseases such as cutaneous histiocytosis and systemic histiocytosis, and neoplastic disorders such as cutaneous histiocytoma, histiocytic sarcoma, and disseminated histiocytic sarcoma (malignant histiocytosis). In our study, it was aimed to evaluate the intensity of VEGF staining with FoxP3 positive T lymphocytes in various histiocytic diseases in dogs. Within the scope of the study, 23 cases diagnosed with histiocytic tumors were evaluated. Immunostaining with Iba-1, E-cadherin and CD3 antibodies was performed for differential diagnosis. As a result, lymphoma was diagnosed in 2 cases due to intense CD3 positivity. The diagnosis of histiocytic tumor was confirmed in 12 cases with intense Iba-1 positivity. In the other 9 cases, Iba-1 positive histiocytic cells were found to be infiltrated in the tumor tissue. As a result of histopathological examination of 12 Iba-1 positive cases, 4 cases were diagnosed as cutaneous histiocytoma, 3 cases as cutaneous histiocytosis and 5 cases as histiocytic sarcoma (1 haemophagocytic histiocytic sarcoma). E-cadherin positivity was found to be mild in only one cutaneous histiocytoma and one histiocytic sarcoma case. CD3 and FoxP3 positive T lymphocytes were counted and scored in 12 Iba-1 positive cases. In addition, varying degrees of positivity were observed in VEGF staining. As a result of statistical analyzes, a significant increase was observed in histiocytic sarcoma and cutaneous histiocytosis cases compared to cutaneous histiocytoma cases only in terms of CD3 positive score in group comparison. According to the correlation results of CD3, FoxP3 and VEGF scores, only a moderate negative correlation was observed between FoxP3 and VEGF. The results of the study suggest that the increase in the number of FoxP3 positive Tregs in canine histiocytic tumors may suppress tumor development by reducing VEGF-mediated angiogenesis.