Setuksimab tedavisi alan kolorektal kanser hastalarında ortalama trombosit hacmi (MPV), nötrofil lenfosit oranı ve ortalama eritrosit volumü (MCV) parametrelerinin prognostik etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the prognostic effect of mean platelet volume (MPV), neutrophil lymphocyte ratio and mean corpuscular volume (MCV) parameters in colorectal cancer patients treated with cetuximab
  1. Tez No: 691784
  2. Yazar: MAİDE ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR UTKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kolorektal kanser, dünyada görülen kanserlerin en sık üçüncü nedeni ve kansere bağlı ölümlerin en sık üçüncü nedenidir. Sistemik inflamatuar yanıt ile karsinogenez ve kanser progresyonu arasındaki ilişki yapılan birçok çalışma tarafından gösterilmiştir. MPV, NLR ve CRP gibi sistemik inflamatuar belirteçlerin çeşitli kanser türlerinde sağkalımı ile ilişkisini gösteren çok sayıda çalışma mevcuttur. Bu etki hakkında bazı bilgiler ve araştırmalar olmasına rağmen, bilinmeyen ve araştırılması gereken çok sayıda veri bulunmaktadır. Bu çalışmada, sistemik inflamatuar belirteçler olan MPV, NLR ve MCV değerlerinin kolorektal kanserli hastalarda sağ kalım üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Araştırmaya Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji polikliniğine başvuran 221 metastatik kolorektal kanser hastası çalışmaya dahil edilmiştir. Hematolojik parametreler (MCV, MPV, NLR, Hb) tedavi öncesi ve 3 kür kemoterapi sonrasındaki periyotlarda retrospektif olarak kayıt altına alınmıştır. Ayrıca KRAS durumu, NRAS durumu, metastaz zamanı, tümör rezeksiyonu varlığı, tümör lokalizasyonu, karaciğer metastazı varlığı, pulmoner metastaz, peritoneal ve kemik metastazı retrospektif olarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel analiz için IBM SPSS (SPSS Inc., Chicago, IL, USA), kaplan meier sağkalım analizi ve Cox Regresyon sağkalım analizi kullanılmıştır. Bulgular: 221 metastatik kolorektal kanser hastası (164 kolon kanseri, 57 rektum kanseri) çalışmamıza dahil edilmiştir. Tüm hastalar için analiz edilen genel sağkalım değeri 24,7 ay ile sonuçlanmıştır. Kolon kanseri ve rektum kanseri hastalarının sağkalımları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (24,8 ve 23 ay, P=0,561). Anemisi olan hastaların setuksimab tedavisi öncesi genel sağkalım değeri (GSK) 20,0 ay olarak belirlenirken, hemoglobin değerleri normal olan hastaların GSK 28,7 ay olarak hesaplanmıştır (P=0,003). Setuksimab tedavisi sonrası hemoglobin değerlerine göre sağkalım analizi yapıldığında anemisi olan hastaların GSK 20,6 ay, hemoglobin değerleri normal olan hastaların GSK 29,4 ay olarak bulunmuştur. (P=0,001). Setuksimab tedavisi öncesi NLR değeri ≥ 3.00 olan hasta grubunda GSK 17,6 ay iken, setuksimab tedavisi öncesi NLR
Özet (Çeviri)
Background: Colorectal cancer is the third most common cause of cancer in the world and third most common cause of cancer deaths. Effects of systemic inflammatory response on carcinogenesis and cancer progression have been studied many times. Although there is some information and researchment about this effect, there is a lot of data that is unknown and needs to be investigated. For this purpose, there are studies showing that systemic inflammatory markers such as MPV, NLR, and CRP can affect survival in various cancer types. In this study, we aimed to investigate the effects of MPV, NLR and MCV values, which are systemic inflammatory markers, on the survival of colorectal cancer patients. Material and Methods: Study has been performed in Ankara University Faculty of Medicine, Internal Medicine Medical Department, Medical Oncology Department. 221 metastatic colorectal cancer patients who applied to Ankara University Faculty of Medicine Medical Oncology outpatient clinic were included in the study. Hematological parameters (MCV, MPV, NLR, Hb) were recorded retrospectively, before treatment and after 3 cycles of chemotherapy. Additionally, KRAS status, NRAS status, time of metastasis, presence of tumor resection, tumor localization, presence of hepatic metastasis, pulmonary metastasis, peritoneal metastasisı and bone metastasis was retrospectively evaluated. We used IBM SPSS (SPSS Inc., Chicago, IL, USA), kaplan meier survival analysis and Cox Regression survival analysis for statistical analysis. Results:.221 metastatic colorectal cancer patients (164 colon cancer and 57 rectal cancer) were included in our study. The overall survival value (OS) analyzed for all patients resulted in 24,7 months. The OS for colon cancer patients resulted in 24,8 months and for rectum cancer patients resulted in 23 months(P=0,561). While the OS of patients with anemia before cetuximab treatment was determined as 20,0 months, the OS of patients with normal hemoglobin values was calculated as 28,7 months (P=0,003). When the survival analysis was performed according to the hemoglobin values after cetuximab treatment, the OS of patients with anemia was found to be 20.6 months, while the OS of patients with normal hemoglobin values was 29,4 months(P=0,001). While the OS was 17,6 months in the patient group whose NLR value was ≥ 3.00 before cetuximab treatment, the OS was 28.0 months in the NLR