Bina modelleme çalışmalarında İHA-0 kullanımı ve model detay doğruluğu analizi
Using UAV-0 in buildi̇ng modeling studies and model detail accuracy analysis
  1. Tez No: 691822
  2. Yazar: FUAT BUĞRA İDRİSOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Mobil haritalama yöntemleri, 1980'li yılların sonlarından itibaren araştırılmaya ve geliştirilmeye başlanmış ve özellikle de son yıllarda birçok çalışmaya konu olmuştur. Mobil haritalama yöntemlerinden biri olan İnsansız Hava Araçları (İHA) ile 3 boyutlu bina modellemenin de fotogrametri alanında kullanımı son zamanlarda yaygınlaşmıştır. Fotogrametrik uygulamalarda İnsansız Hava Araçları, maliyet ve zaman tasarrufu sağlamasıyla beraber, riskli durumlarda insan hayatını tehlikeye atmadan kullanılabiliyor olması ve yüksek konumsal doğruluğa sahip sonuç ürünler elde edilebilmesinden dolayı sıklıkla tercih edilmektedir. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak verilerin toplanması, analizi, işlenmesi ve görsel olarak sunulabilmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır ve bu ihtiyaç doğrultusunda Ayrıntı Düzeyi [Level of Detail-LoD] kavramı önem kazanmıştır. CityGML LoD standartları ile görsel sunumların performansının artırılması, objelerin geometrik olarak karmaşık yapılarının azaltılarak, modelin istenilen detay seviyesinde bilgisayar ortamında hızlı olarak kullanıcı tarafından görüntülenmesi sağlanmaktadır. CityGML standartlarında beş farklı Ayrıntı Düzeyi [Level of Detail-LoD] bulunmakta olup, 3B bina modellemelerinde ortak bir standart belirleme gerekliliğiyle oluşturulmuştur. Bu çalışma kapsamında da üretilen 3B modelin doğruluk analizinin farklı detay seviyelerinde belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma alanı olarak Ümraniye Hekimbaşı Av Köşkü belirlenmiş, yersel yöntemler ve İnsansız Hava Aracı kullanılarak çekilen 418 adet fotoğraf üzerinden LoD 0-1-2-3 seviyelerinde çizimler oluşturulmuştur. Aynı detay seviyelerinde yapılan çizimler aracılığıyla oluşturulan 3B modeller, konumsal olarak ve cephe detay ölçümleri açısından karşılaştırılmıştır. Bu çalışma sonucunda ise İHA'lar ile üretilen yüksek çözünürlüklü bina modellerinin LoD 0-1-2-3 seviyelerinde konumsal olarak ve cephe detay karşılaştırmalarında istenilen hassasiyetlerde doğruluk içerdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mobile mapping methods have been researched and developed since the late 1980s and have been the subject of many studies, especially in recent years. The use of 3D building modeling in the field of photogrammetry with Unmanned Aerial Vehicles [UAV], which is one of the mobile mapping methods, has recently become widespread. In photogrammetric applications, Unmanned Aerial Vehicles are often preferred because they provide cost and time savings, can be used in risky situations without endangering human life, and result products with high spatial accuracy can be obtained. Due to the development of technology, the need for data collection, analysis, processing and visual presentation has emerged, and the concept of Level of Detail (LoD) has gained importance in line with this need. With CityGML LoD standards, the performance of visual presentations is increased, the geometrically complex structures of the objects are reduced, and the model can be viewed by the user in the computer environment at the desired level of detail. There are five different Level of Detail-LoDs in CityGML standards, and it was created with the requirement of determining a common standard in 3D building models. Within the scope of this study, it is aimed to determine the accuracy analysis of the 3D model produced at different levels of detail. Ümraniye Hekimbaşı Hunting Lodge was determined as the study area, and drawings were created at LoD 0-1-2-3 levels from 418 photographs taken using ground methods and Unmanned Aerial Vehicles. 3D models created through drawings made at the same detail levels were compared positionally and in terms of facade detail measurements. As a result of this study, it was concluded that the high resolution building models produced with UAVs contain accuracy at the desired sensitivity in terms of positional and facade detail comparisons at LoD 0-1-2-3 levels.