Bina ısı yalıtımının izlenmesinde termal İHA ve fotogrametrinin kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation of the utilization opportunities of thermal UAV and photogrammetry in monitoring building thermal insulation
  1. Tez No: 960702
  2. Yazar: EMİNE BEYZA DÖRTBUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAR POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında, bina cephelerinde yer alan ısı yalıtım zafiyetlerinin tespitine yönelik olarak İHA destekli termal görüntüleme ve fotogrametrik modelleme yöntemlerinin birlikte kullanım potansiyeli araştırılmıştır. Çalışmanın amacı, yapı kabuğundaki enerji kayıplarının belirlenmesi ve yalıtım performansının mevcut durumu hakkında mekânsal ve termal doğruluk içeren veriler elde etmektir. Uygulama alanı olarak Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi seçilmiş; ilgili yapıdan İHA ile termal görüntüler toplanmış, ardından bu görüntüler Agisoft Metashape yazılımı kullanılarak üç boyutlu fotogrametrik modellere entegre edilmiştir. Termal analizlerde iç ve dış ortam sıcaklıkları, duvar yüzey alanları, açıklık alanları, U-değerleri ve sıcaklık farkları esas alınarak noktasal ve yüzeysel ısı iletim kayıpları hesaplanmıştır. Özellikle pencere ve kapı açıklıkları ile betonarme birleşim bölgelerinde oluşan termal anomaliler detaylı olarak incelenmiştir. Analizler sonucunda, bazı sınırlı yüzey bölgelerinde 208,7 W düzeyinde ısı iletim kaybı gözlemlenirken, bir diğer cephedeki 68,93 m uzunluğundaki ısı köprüsünde 627,3 W düzeyinde kayıp hesaplanmıştır. Buna göre, cephelerin toplam ısı kaybı 714,7 W'ye ulaşmıştır. Bu değerler, çalışılan yapıların mevcut yalıtım durumunun yetersizliğini ortaya koyarken, aynı zamanda İHA destekli termal denetim yönteminin etkinliğini de göstermiştir. Literatürle uyumlu olarak, ısı kayıplarının büyük kısmı küçük yüzeylere sahip bölgesel zafiyetlerden kaynaklanmakta ve bu durum enerji verimliliği açısından ciddi bir performans açığı oluşturduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, İHA destekli termografi ve fotogrametri yöntemlerinin birlikte kullanılmasıyla; yapıların enerji performansı hızlı, güvenilir ve detaylı biçimde analiz edilebilmekte, ayrıca yapılacak iyileştirme çalışmalarına bilimsel veri temeli sağlanabilmektedir. Bu bağlamda, söz konusu yöntemlerin yapı denetiminde, enerji kimlik belgesi düzenlemelerinde ve sürdürülebilir bina tasarımlarında destekleyici bir mühendislik aracı olarak kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the combined use potential of UAV-assisted thermal imaging and photogrammetric modeling methods was investigated for the detection of thermal insulation deficiencies on building facades. The aim of the study is to identify energy losses through the building envelope and to obtain spatially and thermally accurate data regarding the current state of insulation performance. The Faculty of Engineering building at Harran University was selected as the application area; thermal images of the selected structure were captured via UAV, and these images were subsequently integrated into three-dimensional photogrammetric models using Agisoft Metashape software. During the thermal analysis, parameters such as indoor and outdoor temperatures, wall surface areas, opening areas, U-values, and temperature differenceswere used to calculate both point-based and surface-based heat transmission losses. Thermal anomalies, especially those occurring around window and door openings as well as at reinforced concrete joints, were examined in detail. As a result of the analysis, a heat transmission loss of approximately 208.7 W was observed in certain localized surface areas, while a linear thermal bridge with a length of 68.93 m on another facade was found to cause a loss of 627.3 W. Accordingly, the total heat loss from the facades reached 714.7 W. These values not only reveal the inadequacy of the current insulation status of the studied buildings but also demonstrate the effectiveness of the UAV-assisted thermal inspection method. In line with the literature, it was determined that a significant portion of heat loss originates from small, localized weaknesses in the building envelope, which create a substantial performance deficit in terms of energy efficiency. Based on the results obtained, it is concluded that the combined use of UAV-assisted thermography and photogrammetry enables the fast, reliable, and detailed analysis of the energy performance of buildings, and provides a scientific data foundation for subsequent improvement efforts. In this context, it is recommended that these methods be employed as a supportive engineering tool in building inspections, the issuance of energy performance certificates, and the design of sustainable buildings.