Covid-19 pandemisi sürecinde antrenmansız kalan sporcuların antrenman sürecine adaptasyonu
Adaptation time to the training process of non-training athletes during the Covid-19 pandemic
  1. Tez No: 691898
  2. Yazar: GİZEM NUR CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE AKPINAR KOCAKULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Günümüzde detraining sürecine girme sebepleri içerisine salgın hastalık sayılan COVID-19 pandemisi eklendi. Türkiye'de salgının yayılmasını önlemek amacıyla Dünya Sağlık Örgütü'nün aldığı kararlar doğrultusunda birçok tedbir alındı. Türkiye Cumhuriyeti İç İşleri Bakanlığı bu tedbirler dahilinde, spor merkezlerinin faaliyetlerini geçici bir süreliğine durdurdu. Bu durum, sporcuların belirsiz bir süre boyunca maç dönemine hazırlık antrenmanlarından yoksun kalarak zorunlu detraining sürecine girmesine neden oldu. Bu çalışmada, COVID-19 Pandemisi gibi belirli bir sebepten dolayı zorunlu olarak antrenman eksikliği yaşayan kick boks sporcularının, bu sürecin bitiminde antrenmana yeniden adaptasyonları ile fiziksel ve sportif performans gelişimlerini incelemek amaçlandı. Araştırmaya İzmir ilinde ikamet eden spor yaşı ortalaması 8 yıl olan ulusal ve uluslararası dereceli 18-29 yaş aralığındaki (22,8±4,1 yıl) 7'si kadın, 7'si erkek toplamda 14 kick boks sporcusu gönüllü olarak katıldı. COVID-19 Pandemisi süreci kapsamında alınan tedbirler ve yapılan kısıtlamalar sebebiyle 76 günlük detraining periyoduna girmek zorunda kalan sporculara bu periyodun bitiminde fiziksel ölçümler; vücut ağırlığı, boy uzunluğu, beden kitle indeksi hesaplaması ve performans testleri; anaerobik tekme testi, anaerobik yumruk testi ve 30 saniye sürat koşusu testi şeklinde yapıldı. Ardından sporcular, 8 haftalık süre ile branşa özgü hazırlanmış antrenman programına dahil edildiler. Sekiz haftalık antrenmana yeniden adaptasyon sürecinin sonunda fiziksel ölçümler ve performans testleri tekrar edildi.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic, which is considered an epidemic today, has also been added to the reasons for the exclusion from education. In order to prevent the spread of the epidemic in Turkey, many measures were taken in line with the decisions taken by the World Health Organization. The Ministry of Interior of the Republic of Turkey temporarily suspended the activities of sports centers with in the scope of these measures. This situation caused the athletes to be deprived of match time preparation training indefinitely and entered the mandatory detraining process. In this study, it was aimed to examine the re-adaptation to training and physical and sportive performance developments of kickboxers who did not have compulsory training due to a specific reason such as the COVID-19 pandemic. A total of 14 kickboxers, 7 female and 7 male, residing in İzmir province, with an average sports age of 8 years and national and international degrees, aged 18-29 (22.8±4.1 years) participated voluntarily. For the athletes who had to enter the 76-day detraining period due to the measures and restrictions taken within the scope of the COVID-19 pandemic process, at the end of this period; body weight, height, body mass index calculation and performance tests; anaerobic hit test, anaerobic punch test and 30 second speed test were applied. Afterwards, the athletes were included in a branch-specific training program for a period of 8 weeks. At the end of the 8-week training adaptation period, physical measurements and performance tests were repeated.